Prima pagină » Economic » Profitul Renault a urcat puternic în 2013, datorită Dacia

Profitul Renault a urcat puternic în 2013, datorită Dacia

Profitul Renault a urcat puternic în 2013, datorită Dacia
Renault, al treilea mare producător auto european, a înregistrat un profit operațional de 1,24 miliarde euro anul trecut, în urcare cu 59%, datorită creșterii volumului vânzărilor, generată în principal de Dacia, și reducerilor de costuri.

Veniturile Renault au avansat anul trecut cu 0,5%, la 40,93 miliarde euro, potrivit raportului financiar prezentat joi de grupul francez.

Volumul vânzărilor de autoturisme și vehicule comerciale ușoare a urcat cu 3,1%, de la 2,548 milioane unități la 2,628 milioane unități, creștere de aproximativ 79.500 de mașini.

Dacia a livrat anul trecut aproape 430.000 de mașini, în urcare cu 19,3% față de 360.000 unități în 2012, generând astfel o creștere de peste 60.000 de autovehicule. Vânzările mărcii Renault au urcat anul trecut cu 0,4%, de la 2,122 la 2,131 milioane unități.

Profitul operațional raportat de Renault pentru 2013 depășește media estimărilor analiștilor contactați de Bloomberg, care anticipau un rezultat de 1,06 miliarde euro.

Compania prognozează vânzări și profit operațional în creștere pentru acest an, în contextul stabilizării piețelor europene. Pe de altă parte, creșterile piețelor emergente, cea mai importantă dintre acestea fiind China, sunt „incerte” în viitorul apropiat, notează Renault.

Renault, deține 43% din acțiunile Nissan, a anunțat joi că țintește, în termen de trei ani, venituri anuale de 50 miliarde euro și un randament al vânzărilor de peste 5%. Obiectivul privind profitabilitatea se bazează în principal pe tăieri de costuri, inclusiv pe reducerea forței de muncă și înghețarea salariilor, măsuri agreate cu sindicatele în urmă cu un an.

Renault a fost singurul dintre cei mai mari cinci producători auto din Europa (UE plus Elveția, Norvegia, Islanda) care a înregistrat anul trecut vânzări în creștere pe segmentul autoturismelor, potrivit datelor Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA). Creșterea s-a datorat în principal mărcii Dacia, care a înregistrat vânzări în urcare cu 23%, acoperind declinul de 1,5% al mărcii Renault.

Renault și Nissan, care au format o alianță în 1999, țintesc sinergii de cel puțin 4,3 miliarde euro până în 2016, prin intensificarea cooperării în zone precum dezvoltarea, producția, aprovizionarea și resursele umane.

Renault a precizat joi că Nissan a contribuit cu 1,5 miliarde euro la profitul de anul trecut. De asemenea, directorul financiar al Renault, Dominique Thormann, a precizat într-o conferință că efectele variației de curs valutar au redus cu 619 milioane euro profitul operațional de anul trecut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bărbatul care a „păcălit” canicula: și-a răcit casa fără aer condiționat și fără facturi uriașe
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Două jucătoare se iubesc. Relația lor e pusă de un eveniment unde trebuie să fie adversare
Adevarul
Criza politică din România a stricat planul Budapestei privind gazul din Marea Neagră. Presa maghiară scrie despre acordul crucial pentru Ungaria
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Daniel Iordăchioaie, experiență de coșmar după ce a acceptat un avans de 10.000 de dolari: „M-am băgat de frică. Groapa era adâncă de doi metri, iar pământul era deasupra mea”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc