Prima pagină » Hot Pe Facebook » PROSTIA lui Gică Popescu sau avocați slabi? Iată de ce este în închisoare

PROSTIA lui Gică Popescu sau avocați slabi? Iată de ce este în închisoare

PROSTIA lui Gică Popescu sau avocați slabi? Iată de ce este în închisoare
A admis că banii reprezintă un prejudiciu, dar nu a spus și că modul în care a obținut această sumă reprezintă o încălcare a legii. Dacă uza de recunoașterea vinovăției, era extras din lotul celor opt și judecat în procedură accelerată.

1. După condamnarea lui Gică Popescu, unii comentatori s-au arătat contrariați că a fost condamnat la închisoare cu executare, argumentând că fostul mare fotbalist și-a recunoscut faptele. Gică Popescu nu și-a recunoscut faptele legale, așa cum prevede Codul de Procedură Penală. Adică nu a mers în fața judecatorilor să spună: „Da! Îmi recunosc fapteleși vreau să fiu judecat în baza procedurii de recunoaștere”

2. Gică Popescu a plătit 1 milion de dolari drept sumă trecută de anchetatori la capitolul prejudicii. Că, prin plata banilor, a recunoscut indirect teza DNA este cu totul altceva. Nu înseamnă că a recunoscut comiterea faptelor așa cum cere legea. A dat-o „pe surse”, cum ar veni. A admis că banii reprezintă un prejudiciu, dar nu a acceptat și că modul în care a obținut această sumă reprezintă o încălcare a legii.  Dacă uza de recunoașterea vinovăției, era extras din lotul celor opt și judecat în procedură accelerată.

3. Putem conchide că a avut avocați extrem de slabi. Dacă tot a plătit banii și a recunoscut acuzația DNA indirect, trebuiă să meargă până la capăt și să uzeze de prevederile legii. Că delarația lui ar fi avut un efect indirect asupra celorlalți șapte, tot ce-i posibil. În mod cert lui i se reduceau limitele de pedeapsă. Nu e clar dacă primea o pedeapsă cu suspendare, dar putea beneficia de un proces mai rapid cel puțin. „Spune adevărul și adevărul te va face liber”? Poate că Gică Popescu n-a vrut să spună adevărul până la capăt dintr-un soi de solidaritate „de lot”.

Notă:

După cum observam într-un text publicat aici, recunoașterea faptelor a devenit în ultima perioadă din ce în ce mai uzitată de inculpații – protagoniști în dosarele de corupție. 

Recomandarea video

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Oana Roman fără diete drastice. Secretul vedetei pentru o transformare de invidiat! Arată complet diferit acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce ne gândim obsesiv la aceleași lucruri noaptea