Prima pagină » Știri externe » Coreea de Sud își trage cel mai puternic sistem de apărare! O singură țară din lume mai are „Domul de fier”

Coreea de Sud își trage cel mai puternic sistem de apărare! O singură țară din lume mai are „Domul de fier”

Coreea de Sud își trage cel mai puternic sistem de apărare! O singură țară din lume mai are „Domul de fier”

Coreea de Sud își trage cel mai puternic sistem de apărare antiaeriană. Autoritățile de la Seul au decis să dezvolte un „Dom de fier”, sistem de baterii antiaeriene de înaltă precizie, folosit și de Israel. Sud-coreenii încearcă să-și protejeze capitala, dar și marile metropole de artileria nord-coreeană.

Ministerul Apărării de la Seul a transmis că sistemul „Domul de fier” este inclus în proiectele sale militare ce vor fi dezvoltate în perioada 2021-2025.

„Domul de fier” va fi conceput pentru a intercepta obuze cu rază lungă de acţiune, cum sunt lansatoarele de rachete multiple nord-coreene de 240 şi 300 milimetri. Potrivit Cartei Albe a Apărării sud-coreene, se estimează că Phenianul deţine peste 14.000 de piese de artilerie, dintre care peste 5.000 ar fi lansatoare de rachete multiple, marea majoritate a acestora fiind desfăşurate de-a lungul fâşiei vestice a frontierei intercoreene. Capitala Seul se află la doar 30 de kilometri distanţă de această frontieră!

Desfăşurarea efectivă şi operaţionalizarea noului sistem sunt prevăzute pentru finalul actualului deceniu sau începutul următorului. Ministerul Apărării de la Seul preconizează cheltuieli în valoare de 300 de miliarde de woni (aproape 215 miliarde de euro) pentru perioada 2021-2025, ceea ce presupune o creştere anuală medie de 6,1% a cheltuielilor pentru apărare în cincinalul respectiv.

Coreea de Sud cumpără portavioane și submarine noi

Totodată, Ministerul Apărării sud-coreean are în vedere cumpărarea de portavioane uşoare şi dezvoltarea de noi submarine (al căror sistem de propulsie urmează să fie stabilit) cu capacitatea de a lansa rachete balistice, precum şi a primului avion de luptă sud-coreean, de fabricaţie exclusiv naţională, pentru a înlocui aparatele americane F-4 şi F-5 aflate în dotarea forţelor aeriene sud-coreene.

„Domul de fier”, sistem dezvoltat de compania israeliană Rafael şi care este operaţional din 2011, a reuşit să intercepteze 90% din proiectilele lansate dinspre Fâşia Gaza, scrie Agerpres.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Loredana Groza, mărturisire care a mișcat-o pe Simona Halep înainte ca tatăl artistei să se stingă din viață
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa