Prima pagină » Știri externe » ISRAEL: Cabinetul de securitate se reunește vineri pentru a aproba acordul cu Hamas/Acordul a fost aprobat

ISRAEL: Cabinetul de securitate se reunește vineri pentru a aproba acordul cu Hamas/Acordul a fost aprobat

ISRAEL: Cabinetul de securitate se reunește vineri pentru a aproba acordul cu Hamas/Acordul a fost aprobat

După o amânare de ultim moment, biroul premierului Israelului, Benjamin Netanyahu, a informat că echipa israeliană de negociatori a confirmat că înțelegerea dintre Israel și Hamas referitoare la o încetare a focului în Gaza și la eliberarea ostaticilor israelieni a fost finalizată.

UPDATE: Acordul a fost aprobat de Cabinetul de securitate

Cabinetul de securitate al Israelului a aprobat, vineri, acordul cu grupul islamist Hamas, iar întregul Guvern Benjamin Netanyahu urmează să se pronunțe în scurt timp asupra termenilor înțelegerii. Citește mai mult…

UPDATE: Hamas spune că obstacolele apărute în calea acordului au fost îndepărtate

Într-un comunicat, gruparea Hamas a transmis că eforturile mediatorilor au dus la îndepărtarea tuturor obstacolelor din calea semnării acordului cu Israelul.

„Cu ajutorul eforturilor mediatorilor, obstacolele care au apărut din cauza nerespectării de către ocupație a termenilor acordului de încetare a focului au fost rezolvate astăzi (vineri, n. red.) în zorii zilei”, se arată în comunicat.

Cabinetul de securitate și apoi Guvernul vor trebui să se reunească vineri pentru a ratifica acordul, arată BBC.

Știrea inițială:

Acordul de încetare a focului și eliberare a ostaticilor dintre Israel și gruparea Hamas a fost semnat vineri. Doi miniștri de dreapta, Itamar Ben Gvir și Bezalel Smotrich, care se opun acordului, spun că vor demisiona în semn de protest.

Cu toate acestea, cei doi au semnalat că nu se vor alătura opoziției pentru a doborî Guvernul Netanyahu, cel puțin nu încă, atât timp cât războiul se va relua peste șase săptămâni, când prima etapă a acordului de încetare a focului și de eliberare a ostaticilor se încheie.

Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, a declarat că se așteaptă ca încetarea focului să intre în vigoare duminică, așa cum era planificat, odată cu eliberarea primilor trei ostatici israelieni.

Agenția de Protecție Civilă din Gaza a anunțat că cel puțin 80 de palestinieni au fost uciși în atacuri israeliene de la anunțarea acordului.

Potrivit Jerusalem Post, prima fază a acordului va dura 42 de zile, iar implementarea acestuia va începe la două sau trei zile după semnare.

Armata Israeliană (IDF) se va retrage din coridorul Netzarim și din toate zonele populate ale enclavei la aproximativ 700 de metri de graniță, cu excepția a cinci zone specifice, unde limita va fi de 400 de metri. Se pare că IDF își va reduce prezența și în coridorul Philadelphi și apoi se va retrage complet din acesta în cursul primelor 50 de zile.

Benjamin Netanyahu confirmă acordul

Premierul Israelului a confirmat că a fost încheiat un acord pentru eliberarea ostaticilor, după luni de negocieri.

„Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a fost informat de echipa de negocieri că s-au ajuns la o înțelegere cu privire la un acord pentru eliberarea ostaticilor. Premierul a cerut convocarea cabinetului de securitate astăzi (vineri, n. red.). Guvernul va fi convocat ulterior pentru a aproba acordul”, se arată într-un comunicat transmis peste noapte de Biroul premierului israelian..

Cabinetul de securitate al Israelului este un grup mai mic de miniștri din cadrul Guvernului. În declarație se mai adaugă că familiile ostaticilor au fost informate și au început pregătirile pentru întoarcerea ostaticilor în Israel.

Acordul ar putea pune probleme serioase Guvernului fragil al Israelului

Analiștii se așteaptă ca majoritatea miniștrilor israelieni să susțină acordul, dar unii politicieni de extremă dreapta, printre care se numără și ministrul Securității, Itamar Ben-Gvir. amenință că vor renunța la mandate din cauza acestuia.

Un alt politician, Ohad Tal, care prezidează un partid sionist religios de extremă-dreapta din Parlamentul israelian, se opune ferm acordului și a declarat joi seara că el și colegii săi se gândesc dacă să renunțe la a mai face parte din guvernul de coaliție al lui Benjamin Netanyahu.

„Vrem să ne asigurăm că ne întoarcem să luptăm împotriva Hamas și avem un plan despre cum să terminăm treaba, cum să ne asigurăm că Hamas va fi eliminat”, a declarat Tal.

El a adăugat că el și colegii săi vor rămâne în Guvern dacă vor putea obține unele dintre aceste garanții, dar n-ar avea niciun rost să rămână dacă nu s-ar întâmpla acest lucru.

Joi seara, Biroul lui Netanyahu a transmis că ratificarea acordului cu Hamas a fost amânată.

Biroul lui Benjamin Netanyahu a acuzat Hamas că a încercat să obțină „concesii de ultimă oră” cu privire la unele aspecte ale acordului, arată The Guardian.

„Hamas renunță la anumite părți ale acordului încheiat cu mediatorii și Israelul într-un efort de a obține concesii de ultim moment. Cabinetul israelian nu se va reuni până când mediatorii nu vor notifica Israelului că Hamas a acceptat toate elementele acordului”, a transmis instituția.

CITEȘTE ȘI:

Premierul Qatarului anunță când va intra în vigoare ARMISTIȚIUL în Gaza /Liderul Hamas: ”Israelul nu și-a atins obiectivele”

Biden prezintă detaliile ACORDULUI dintre Israel și Hamas /„După peste 15 luni de conflict, luptele se vor opri”

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Usturoiul chinezesc cucerește Europa. 70% din importuri vin din China
Digi24
Ce amendă a primit o şoferiţă din Alba, prinsă pe autostrada acoperită de zăpadă cu o mașină cu anvelope de vară
Cancan.ro
Dorian Popa riscă să meargă la ÎNCHISOARE! Vești proaste pentru influencer la început de 2026
Prosport.ro
Părăsit de iubită pentru Jannik Sinner, fiul lui Michael Schumacher s-a consolat cu un fotomodel portughez
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
Mediafax
ONU anunță o încetinire a creșterii economice globale în 2026
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Atentat în direct. Lidera opoziției a fost atacată cu o bombă chiar în timpul unui interviu
Cancan.ro
Matei a murit la doar 14 ani, în mașina condusă de mama lui. În ce stare sunt ceilalți 3 frați, care se aflau cu ei în mașină?
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra King după divorțul de Ilie Năstase! Actrița americană a fost a doua soție a legendarului tenismen român
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rusia a folosit din nou o „nucleară” împotriva Ucrainei. Racheta Oreșnik, lansată de pe un vehicul 12×12
Descopera.ro
Un obiect imposibil a fost găsit în spațiu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Cum să ai o zi eficientă făcând mai puțin, nu mai mult