Prima pagină » Știri externe » Un avion al Ministerului Apărării a plecat să îi repatrieze pe românii uciși în Algeria

Un avion al Ministerului Apărării a plecat să îi repatrieze pe românii uciși în Algeria

Un avion al Ministerului Apărării a plecat să îi repatrieze pe românii uciși în Algeria
Ministrul Afacerilor Externe a anunțat, luni după-amiază, că a obținut, prin misiunile diplomatice românești, toate aprobările necesare pentru zborul militar către Algeria, în vederea repatrierii celor doi români uciși la In Amenas. Aeronava de tip C-27 J Sparta, aparținând Ministerului Apărării, a decolat imediat după primirea acestor aprobări de survol.

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, luni după-amiază, că a obținut, prin misiunile diplomatice românești, toate aprobările necesare pentru zborul militar către Algeria, în vederea repatrierii celor doi români uciși la In Amenas. Aeronava de tip C-27 J Sparta, aparținând Ministerului Apărării, a decolat imediat după primirea acestor aprobări de survol.

Acțiunea de repatriere a victimelor crizei ostaticilor din Algeria a fost planificată și coordonată de Celula de criză de la nivelul MAE, cheltuielile aferente acesteia urmând a fi suportate de Ministerul Afacerilor Externe, precizează diplomația română într-un comunicat remis gândul.

La bordul aeronavei militare care a pornit spre Alger se află un reprezentant al Celulei de Criză.

Ministrul Apărării, Mircea Dușa, a declarat, duminică seară, că a aprobat un zbor militar către Alger pentru a-i repatria pe cei doi concetățeni din județul Prahova care și-au pierdut viața în atacul terorist din Algeria, după cum a scris MEDIAFAX.

„La solicitarea Ministerului Afacerilor Externe, am aprobat să fie făcut un zbor cu un avion militar pentru a aduce în țară corpurile neînsuflețite ale celor doi români. Facem demersuri pentru a obține aprobările de survol din partea statelor aflate pe acest traseu și când vom avea și confirmarea statulului algerian vom face zborul pentru repatierea celor doi”, a spus ministrul Apărării.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prima REACȚIE a Rusiei după convocarea ambasadorului: „Va exista un răspuns”
Digi24
Un blogger rus, susținător al războiului, care l-a numit pe Putin „criminal de război”, a fost internat într-un spital de psihiatrie
Cancan.ro
Mesajul de ADIO al Oanei Adiaconiței. Ce a scris pe Facebook, cu câteva ore înainte să moară 🥲
Prosport.ro
Gigi Becali a decis ce face cu toții banii când se trece la euro digital: Luțu și soția Luminița, direct vizați!
Adevarul
De ce nu se îmbogățesc fermierii nici în anii cu recolte bune. Cine câștigă, de fapt, din agricultură
Mediafax
VEȘTI PROASTE pentru turiști! Virusul West Nile se răspândește în țări preferate de români
Click
Ultimele clipe din viața Anastasiei, tânăra de 22 de ani căutată prin RO-Alert. Ce a făcut înainte de tragedie
Digi24
Tânăra de 22 de ani dată dispărută vineri din București a fost găsită moartă
Cancan.ro
Ultimele 24 de ore din viața Anastasiei Piron. Ce a făcut tânăra de 22 de ani, căutată prin RO-alert, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
„Ajungeam acasă și plângeam în fiecare zi.” Drama trăită de Marc Cucurella departe de terenul de fotbal: ce diagnostic a primit fiul său
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Top 5 cele mai eficiente mașini electrice. Cât de eficientă este o DACIA SPRING?
Descopera.ro
Albert Einstein a greșit?! Un studiu răstoarnă tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Alooo…iubito, în ce ești îmbrăcată?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit o metodă mai ieftină pentru eliminarea substanțelor PFAS din solurile agricole