Prima pagină » IT&C » Apple a câștigat un proces împotriva Samsung, însă va primi despăgubiri mult mai mici decât a cerut

Apple a câștigat un proces împotriva Samsung, însă va primi despăgubiri mult mai mici decât a cerut

Adrian Popa
Apple a câștigat un proces împotriva Samsung, însă va primi despăgubiri mult mai mici decât a cerut
Procesul a durat patru săptămâni, iar jurații au decis că Samsung a încălcat două dintre cele patru licențe aduse în discuție de Apple.

Procesul a durat patru săptămâni, iar jurații au decis că Samsung a încălcat două dintre cele patru licențe aduse în discuție de Apple. Totodată, verdictul arată că Apple a încălcat, la rândul său, un brevet Samsung, dintre cele două aduse drept contraargument de compania sud-coreeană.

Apple a încercat să demonstreze că smartphone-urile Galaxy produse de Samsung și sistemul de operare Android, dezvoltat de Google, copiază caracteristici ale iPhone-ului. Ambele companii au încercat să obțină interdicții împotriva telefoanelor rivalului pe piața SUA. Procesul a vizat dispozitive mai vechi, iar cele mai multe dintre acestea nu mai sunt pe piață.

Analiștii anticipează că procesele dintre Apple și Samsung vor continua.

Cele două companii au investit sute de milioane de dolari în numeroase acțiuni în justiție deschise în zeci de țări, în încercarea de a câștiga orice avantaj posibil pe piața smartphone-urilor, estimată la 338,2 miliarde de dolari anul trecut.

Topul vânzărilor este dominat de Samsung și Apple, însă compania sud-coreeană are o cotă de piață aproape dublă față de rivalul american datorită modelelor low-cost.

Apple a cerut daune de 2,19 miliarde de dolari, sumă contestată de Samsung, care a propus despăgubiri de până la 38,4 milioane de dolari.

Analiștii consideră că daunele de 120 milioane de dolari nu vor afecta Samsung, care dispune de lichidități uriașe, și estimează că suma nu depășește cu mult cheltuielile efectuate de Apple pentru acest proces.

Apple a câștigat, în 2012, daune de 930 milioane de dolari de la Samsung, de asemenea într-un proces privind încălcarea unor brevete de invenție, însă nu a reușit să obțină atunci și o interdicție pe vânzarea smartphone-urilor și tabletelor Galaxy în SUA.

Recomandarea video

Mediafax
Robert Negoiță a învins ANAF. Datoria istorică de 50 de milioane de euro ștearsă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Cătălin Măruță, dezvăluiri tulburătoare despre tatăl lui. Cum a ajuns să-l cunoască cu adevărat abia după ce a murit: „Eram la priveghi”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cine sunt, de fapt, japonezii? O descoperire genetică majoră rescrie istoria