Prima pagină » IT&C » Declin abrupt al livrărilor de PC-uri în Europa, Orientul Mijlociu și Africa

Declin abrupt al livrărilor de PC-uri în Europa, Orientul Mijlociu și Africa

Adrian Popa
Declin abrupt al livrărilor de PC-uri în Europa, Orientul Mijlociu și Africa
Livrările de computere personale au înregistrat un declin abrupt în primele trei luni ale acestui an, până la 21,8 milioane de unități.

Livrările de computere personale au înregistrat un declin abrupt în Europa, Orientul Mijlociu și Africa în primele trei luni ale acestui an, ajungând la 21,8 milioane de unități, cu 20,2% mai puține decât în perioada similară din 2012, potrivit unui raport al firmei de cercetare a pieței International Data Corporation (IDC).

Dintre computerele livrate, 8,2 milioane de unități au fost desktop PC (- 19,6%) și 13,6 milioane laptopuri (- 20,6%). Potrivit analiștilor IDC, în acest moment prioritate pentru utilizatori, când vine vorba de cheltuielile cu electronice, au smartphone-urile și tabletele.

La nivel global, vânzările de computere personale au scăzut în primul trimestru al acestui an cu 14%, până la 76,3 milioane de unități.

În ciuda declinului înregistrat pe piața de computere personale, divizia Windows (cel mai popular sistem de operare pentru PC-uri) a Microsoft a înregistrat venituri de 5,7 miliarde de dolari în primele trei luni ale acestui an, în creștere cu 23% comparativ cu primul trimestru din 2012. 

Topul producătorilor de computere personale în Europa, în primul trimestru:

1. HP – 4,039 milioane de unități livrate

2. Lenovo – 2,595 milioane

3. Acer – 2,374 milioane

4. Dell – 2,228 milioane

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
Primul sondaj după căderea Guvernului Bolojan. Cine e liderul politic în care românii au acum cea mai mare încredere
Cancan.ro
Ultimul mesaj al pilotului care s-a aruncat din avion. Detalii tulburătoare din anchetă
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Eroarea strategică a NATO de la Ankara. Arma invizibilă prin care China poate paraliza radarele și muniția
Mediafax
Transport pe Lună până din 2030? O companie japoneză colaborează cu SpaceX pentru servicii
Click
Adela Popescu și Radu Vâlcan au schimbat Bucureștiul pe viața la țară. Noi imagini cu casa de la Șușani: „Ne-am mutat sediul aici și sunt foarte încântată”
Digi24
Pe cine ar vota românii dacă ar fi alegeri. Cum a evoluat intenția de vot după două luni de criză politică
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Rezultate Bacalaureat 2026. Rata de promovare a crescut la 74,8%, iar 45 de absolvenți au obținut media 10
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
A fost lansat primul satelit comercial cu energie nucleară