Prima pagină » IT&C » Jocurile video, tot mai orientate spre telefoanele mobile, după modelul stilului de viață modern

Jocurile video, tot mai orientate spre telefoanele mobile, după modelul stilului de viață modern

Jocurile video, tot mai orientate spre telefoanele mobile, după modelul stilului de viață modern
De când există computerele, mulți utilizatori au vrut să le folosească doar pentru a se juca.

Atunci când firma DEC a pus un computer la dispoziția universității americane MIT în anii ’60, directorii ei nu se așteptau ca programatorul Steve Russell să decidă că cea mai bună metodă pentru a demonstra capacitățile tehnice ale computerului consta în crearea unui joc video, informează AFP.

Piața jocurilor video, pe dispozitive mobile precum telefoane inteligente, tablete și PC-uri, generează în prezent 101 miliarde de dolari, iar această cifră ar putea ajunge la 111 miliarde de dolari în 2015 și la 128 miliarde de dolari în 2017.

Computerele, portabile sau nu, au rămas multă vreme bastionul pasionaților de jocuri video. Însă consolele Microsoft, Sony și Nintendo au introdus noi forme de distracții la domiciliu odată cu lansarea sistemelor Xbox, PlayStation și Wii.

În prezent, jocurile pe telefoanele inteligente se impun tot mai mult pe această piață.

Noi generații de console, precum Xbox One și PlayStation 4, lansate la sfârșitul anului trecut, au încercat să reînnoiască jocurile video pe o piață aflată deja sub presiune datorită foarte popularelor jocuri pentru smartphone și tablete. Însă cea mai recentă consolă Ninetendo, Wii U, a întâmpinat dificultăți în atragerea utilizatorilor.

În plus, regii consolelor sunt concurați de studiouri precum Activision Blizzard, Electronic Arts, Ubisoft, Disney Interactive, iar Warner Brothers au devenit „titanii” programelor pentru jocurile video.

În timp ce consolele mizează pe jocuri de realitate virtuală, ca într-un film, cu meniuri ce permit vizualizarea în streaming – fără descărcare – a unor filme și a unor emisiuni de televiziune, jocurile pentru dispozitivele mobile au parte de un succes fulgerător.

În prezent există deja mai multe aplicații pentru jocurile pe smartphone și tablete decât pentru oricare alte funcții.

Totodată, acestea sunt aplicațiile care aduc cei mai mulți bani: veniturile provin din descărcările de aplicații cu plată sau din tranzacțiile din cursul jocurilor pentru a trece la un nivel superior de dificultate.

Grupul britanic King Digital Entertainment, care a dezvoltat foarte popularul joc de aliniere a unor bomboane Candy Crush Saga, s-a declarat pregătit pentru a-și face intrarea la bursă. Printre ceilalți producători de jocuri de mare succes se află Rovivo, Wooga și Supercell.

Compania californiană Zynga, care a început să lanseze jocuri pe rețelele de socializare pentru a-i urmări pe jucători pe aparatele lor mobile, intenționează să relanseze jocurile „Farmville” și „Words With Friends” în același timp cu foarte popularul ei joc „Zynga Poker”.
Veniturile generate de jocurile pentru dispozitive mobile ar trebui să se dubleze în următorii doi ani și vor ajunge la 22 miliarde de dolari.

Viitorul se anunță promițător odată cu noul și deja înfloritorul sector al sportului electronic (eSport), ce include competiții de jocuri video de strategie și de luptă, campionate de amploare, sponsori, comentatori, publicitari și mulți bani.

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron