Prima pagină » IT&C » O bancă din România va crește cu 20% numărul angajaților centrului IT

O bancă din România va crește cu 20% numărul angajaților centrului IT

O bancă din România va crește cu 20% numărul angajaților centrului IT
Proiectele i-au fost prezentate premierului Victor Ponta de către CEO-ul consorțiului bancar italian, Federico Ghizzoni, într-o întâlnire organizată, luni, la Guvern.

Proiectele i-au fost prezentate premierului Victor Ponta de către CEO-ul consorțiului bancar italian, Federico Ghizzoni, într-o întâlnire organizată, luni, la Guvern.

„Vizita în România a conducerii consorțiului bancar italian este prilejuită de împlinirea a 10 ani de la înființarea Centrului IT al UniCredit și deciziei de dezvoltare a acestuia în perioada următoare, prin sporirea cu 20% a personalului angajat, care în momentul de față este de aproximativ 1.400. Reprezentanții UniCredit au afirmat disponibilitatea consorțiului bancar italian de a finanța dezvoltarea antreprenoriatului în industria comunicațiilor și IT, dar și despre dezvoltarea învățământului superior în domeniul IT. UniCredit este dispusă să se implice direct în dezvoltarea capacităților universităților românești în domeniul IT după o relație de tipul «cerere-ofertă», în care sistemul bancar reprezintă clientul, iar învățământul superior, ofertantul”, se arată într-un comunicat al Guvernului.

UniCredit, cea mai mare bancă italiană după active, este prezentă în România prin grupul UniCredit Țiriac, care include care include UniCredit Țiriac Bank SA și filialele sale UniCredit Consumer Financing IFN SA, UniCredit Leasing Corporation IFN SA și UniCredit Insurance Broker SRL.

UniCredit Țiriac ocupă poziția a șasea în sistemul bancar românesc după valoarea activelor, cu o cotă de piață de 7,17%. Volumul activelor a totalizat 28,7 miliarde lei (6,4 miliarde euro) la 31 decembrie 2014, în creștere cu 4,5% față de 31 decembrie 2013.

UniCredit Țiriac Bank avea la decembrie 2014 un număr de 184 de sucursale, în timp ce numărul angajaților grupului UniCredit Țiriac a ajuns la 3.357.

Recomandarea video

Mediafax
Satul din Europa, ocolit de turiști, unde se găsesc plaje liniștite și prețuri accesibile
Digi24
Culise despre presupusa acțiune de kompromat împotriva lui Trump la Moscova. Dezvăluirile unui fost ofițer KGB
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
O serie de crime zguduie Bulgaria: Un ONG care găzduiește tineri în tabere de vacanță, bănuit că s-a transformat în sectă
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Cine este Iuliana Dup de la Desafio! A trecut prin clipe groaznice când avea doar 15 ani: Cu cât creșteam, bătăile deveneau mai dese și mai dure
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Vehiculul născut din resturile armatei ruse. Cum a devenit buggy-ul „Predator” legenda frontului din Ucraina
Descopera.ro
Un oraș subteran colosal, găsit sub casa unui bărbat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
Telescopul Webb a găsit cea mai îndepărtată galaxie detectată vreodată: „Nu seamănă deloc cu ce am prezis”