Prima pagină » Dezvăluiri » EXCLUSIV. IGJR și DIPI, la loc comanda! Tribunalul Argeș a suspendat actele care au stat la baza schimbării din funcție a șefului IJJ Argeș. Col. Gheorghe Lupescu va fi repus în funcție până la soluția definitivă

EXCLUSIV. IGJR și DIPI, la loc comanda! Tribunalul Argeș a suspendat actele care au stat la baza schimbării din funcție a șefului IJJ Argeș. Col. Gheorghe Lupescu va fi repus în funcție până la soluția definitivă

EXCLUSIV. IGJR și DIPI, la loc comanda! Tribunalul Argeș a suspendat actele care au stat la baza schimbării din funcție a șefului IJJ Argeș. Col. Gheorghe Lupescu va fi repus în funcție până la soluția definitivă
IGJR și DIPI, la loc comanda!

Inspectoratul General al Jandarmeriei Române (IGJR), la braț cu Direcția Generală de Protecție Internă (DGPI), încasează o primă lovitură de ”baston” de la judecătorii Tribunalului Argeș. Colonelul Gheorghe Lupescu, șeful Inspectoratului Județean al Jandarmeriei (IJJ) Argeș, îndepărtat din funcție în mod surprinzător printr-un ordin IGJR emis în data de 10.09.2021, în care era înștiințat că i s-a avizat negativ accesul la informați clasificate în condițiile în care acest aviz era valabil până în luna martie 2022, va fi repus în funcție după ce acesta a câștigat – vineri, 29 octombrie -, o primă bătălie cu IGJR la Tribunalul Argeș.

Avocatul Elena Dinu – care îl reprezintă pe col. Lupescu – a declarat, pentru GÂNDUL, că ”devreme ce nu există niciun motiv temeinic pentru decizia pe care au luat-o cei din conducerea Jandarmeriei, era de așteptat ca instanța să ne admită cererea și sunt convinsă că și în recurs argumentele noastre vor fi cele care vor înlătura, definitiv, această forțată eliberare din funcție a clientului meu”.

Instanța Tribunalului Argeș a admis cererea colonelului Gheorghe Lupescu, de suspendare a tuturor actelor administrative care au dus la înlăturarea acestuia din funcția de șef al IJJ Argeș.

”Admite cererea de suspendare. Dispune suspendarea efectelor actelor administrative contestate: Ordinul nr.1740/10.09.2021 emis de către Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și adresa nr. S/1991289/09.09.2021 emisă de Direcția Generală de Protecție Internă din cadrul MAI, înregistrată la nivelul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române cu nr. S/15696 din 10.09.2021, până la soluționarea definitivă a dosarului de fond. Cu recurs. Pronunțată în ședința publică, azi, 29.10.2021, la Tribunalul Argeș Secția civilă , complet specializat contencios administrativ și fiscal”, se precizează în minuta Tribunalului Argeș.

După cum GÂNDUL a publicat în exclusivitate încă din 14.09.2021, col. Gheorghe Lupescu a primit o lovitură  neașteptată. A fost îndepărtat din funcție printr-o metodă folosită destul de des în Ministerul Afacerilor Interne atunci când se dorește tragerea pe tușă a unei persoane pentru a face loc în scaun unui personaj ”dedicat”.

Mai precis, DGIPI i-a revocat colonelului Lupescu avizul pozitiv ORNISS, care era valabil până în luna martie 2022, și imediat după emiterea acestui ordin, chiar a doua zi, IGJR s-a conformat militărește și a emis ordinul de eliberare a colonelului Lupescu din funcția de șef al IIJ.

Colonelul Gheorghe Lupescu: “Înlăturarea mea din funcție a fost un abuz bine mascat!”

Contactat telefonic de GÂNDUL, col. Gheorghe Lupescu a oferit o declarație ÎN EXCLUSIVITATE după ce instanța Tribunalului Argeș i-a dat câștig de cauză.

Au fost două luni grele, spune acesta, dar lupta va ”continua până la capăt”, iar înlăturarea sa din funcție a fost lipsită de ”argumentație” și un ”abuz bine mascat”.

“Nu mi-a fost deloc ușor în aceste două luni de zile, dar voi continua lupta până la capăt întrucât consider că înlăturarea mea intempestivă din funcție nu are nicio argumentație și eu o consider un abuz bine mascat. Am condus IJJ Argeș aproape cinci ani, fără niciun incident de securitate și în toți acești ani am avut calificativul FB. Peste noapte, brusc, nu am mai fost bun. Nu cred că maniera de înlăturare a unor oameni de carieră – am 26 de ani în activitate – este una demnă de instituțiile unei țări democratice și unui stat de drept. Aceste metode trebuie să înceteze, mai ales că nu sunt singurul care s-a trezit într-o asemenea situație de-a lungul timpului! Devine un prost obicei și e cazul să facem tot ce e posibil să îl înlăturăm!”, spune colonelul Lupescu.

În urma deciziei de azi, 29.10.2021, a Tribunalului Argeș, IGJR este obligat să țină cont de decizia instanței și să îl repună în funcție pe col. Gheorghe Lupescu până la soluționarea definitivă a cauzei.

Recomandarea video

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Animalul care nu poate muri de bătrânețe: Care este singura creatură biologic nemuritoare?