Prima pagină » Știri politice » Antonescu: Plenul reunit pentru votarea suspendării președintelui va avea loc vineri la ora 17.00

Antonescu: Plenul reunit pentru votarea suspendării președintelui va avea loc vineri la ora 17.00

Antonescu: Plenul reunit pentru votarea suspendării președintelui va avea loc vineri la ora 17.00
Președintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, joi, că ședința plenului reunit pentru dezbaterea și votul asupra cerererii de suspendare din funcție a președintelui Traian Băsescu va avea loc, vineri, la ora 17.00, "cu tot cu avizul" CC, ședința Curții urmând să aibă vineri la ora 9.00.

Președintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, joi, că ședința plenului reunit pentru dezbaterea și votul asupra cerererii de suspendare din funcție a președintelui Traian Băsescu va avea loc, vineri, la ora 17.00, „cu tot cu avizul” CC, ședința Curții urmând să aibă vineri la ora 9.00.

„Nu e vorba în vreun fel din partea noastră de a constrânge sau de a impune CCR. Așa este prevederea legală ca noi să cerem un termen. Curtea Constituțională, care cunoaște Regulamentul, a luat act de acest lucru și în mod absolut normal și-a fixat această ședință mâine la ora 9.00, ceea ce înseamnă în timp util. Sunt convins că toate aceste proceduri vor fi parcurse și de către noi, după cum ați văzut și de către Curte, în modul cel mai legal și mai constituțional. La orele 17,00 mâine (vineri – nr), sperăm cu avizul Curții cu tot, să vă putem oferi ședința cu dezbateri”, a arătat președintele Senatului.

Crin Antonescu a mai spus că președintele Traian Băsescu va participa la ședința comună de vineri, așa cum a anunțat și joi, în plen.

Întrebat dacă, în cazul în care va fi suspendat președintele Băsescu, interimatul funcției va fi validat tot de către Curtea Constituțională, Antonescu a răspuns: „Da, se respectă toate procedurile constituționale, fără niciun fel de abateri”.

Solicitarea USL privind suspendarea din funcție a președintelui Traian Băsescu a fost citită joi în plenul Parlamentului. Președintele Băsescu a fost prezent la ședința Camerelor, susținându-și punctul de vedere, el urmând să revină în plen vineri, la dezbaterile asupra cererii de suspendare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Disensiuni între doi ambasadori „aliați” acreditați la București: „Are o doză extrem de mare de vanitate”