Prima pagină » Știri politice » Klaus Iohannis a semnat decretul de acreditare a jurnalistului Luca Niculescu

Klaus Iohannis a semnat decretul de acreditare a jurnalistului Luca Niculescu

Klaus Iohannis a semnat decretul de acreditare a jurnalistului Luca Niculescu
Președintele Klaus Iohannis a semnat, sâmbătă, decretul de acreditare al jurnalistului Luca Niculescu în calitatea de ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Franța, anunță Administrația Prezidențială.

Jurnalistul Luca Niculescu a primit, pe 15 decembrie, aviz favorabil din partea comisiilor de politică externă ale Parlamentului pentru postul de ambasador al României în Franța.

Luca Niculescu a spus, în timpul audierilor, că relația româno-franceză este foarte puternică și intensă și că, în ultimii 26 de ani, toți președinții francezi, cu excepția lui Francois Hollande, au fost în România.

Niculescu a mai spus că va exista un „sezon cultural românesc în Franța”, un proiect de mare anvergură cu ocazia împinirii a 100 de ani de la Marea Unire, care „ar putea fi unul dintre punctele trecute în foaia de parcurs”.

De asemenea, Niculescu a amintit de importanța președinției României la Consiliul Uniunii Europene din 2019 și a precizat că dialogul politic dintre cele două țări ar putea fi marcat în cotinuare de vizite politice la cel mai înalt nivel. Prima parte a anului 2016 ar fi cea mai bună pentru vizite la nivel înalt pentru că apoi România și Franța intră într-o perioadă electorală.

„Eu cred mult în diplomația parlamentară pentru că este contactul foarte direct dintre oameni care au legătură și cu aleșii lor și acest lucru poate ajuta, de asemenea, la menținerea acestei relații deosebite”, a mai spus Luca Niculescu.

Luca Niculescu a abordat și capitolul schimburilor economice, spunând că sunt schimburi consistente între Franța și România, cifrate la 7 miliarde de euro în 2014, cu o balanță echilibrată.

„Comunitatea românească din Franța este, de asemena, una dintre priorități, în cazul în care voi deveni ambasador. Acolo este o comunitate dificil de estimat, cifrele pornesc de la 100.000 până la 300.000, am auzit chiar cifre mai mari, sunt oameni plecați în diferite etape, în timpul comunismului, în prima parte după ’90, după anii 2000, o comunitate destul de eterogenă”, a mai spus Niculescu, precizând că va păstra, în calitate de ambasador, o relație cât mai strânsă cu comunitatea de români de acolo.

Pe 6 decembrie, președintele Klaus Iohannis l-a nominalizat pe jurnalistul Luca Niculescu pentru postul de ambasador al României în Franța, Principatul Andorrei și în Principatul Monaco.

Luca Niculescu (născut în 1971) este licențiat în Jurnalism și deținător al unui master în Jurnalism European, la Centrul Universitar pentru Jurnalism, Strasbourg. Din 1992 este jurnalist al RFI și din 2000 este redactor-șef al RFI România.

Niculescu a fost și corespondent pentru France Info, France Inter, France Culture, TV 5 și „Liberation”. Jurnalistul a realizat emisiuni pentru Money Channel, TVR și în prezent moderează o emisiune la Digi 24.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Vulgata, manuscrisul care a schimbat lumea