PROGRAMUL sportivilor români la Jocurile Olimpice Londra 2012

Redactor:
Ștefan Horobeț
PROGRAMUL sportivilor români la Jocurile Olimpice Londra 2012
PROGRAM JOCURILE OLIMPICE LONDRA 2012. Când intră în competiție cei 103 sportivi care vor reprezenta România la JO

Ediția Jocurilor Olimpice din 2012 se desfășoară la Londra, în perioada 27 iulie – 12 august. România participă la 15 discipline, cu 103 sportivi. Cel mai numeros lot este cel de atletism, din care fac parte 17 sportivi.

România a participat la 19 ediții ale Jocurilor Olimpice, unde a câștigat 292 de medalii, 86 de aur, 89 de argint și 117 de bronz. Prima medalie pentru țara noastră a fost cea de bronz, obținută de echipa de Rugby, în 1924. Prima medalie de aur a fost câștigată de Iosif Sîrbu, la tir, la Jocurile Olimpice de la Helsinki, în 1952.

Cea mai bună clasare la o ediție de Jocuri Olimpice a fost în 1984, la Los Angeles, când România a terminat pe locul doi, în urma SUA, cu 53 de medalii, 20 de aur, 16 de argint și 17 de bronz.

La ultima participare, la Beijing 2008, România a cucerit 8 medalii, 4 de aur, una de argint și 3 de bronz.

 

PROGRAMUL sportivilor români la LONDRA 2012

ATLETISM

Marius Cocioran – 20 km marș (4 august) și 50 km marș (11 august)
Marius Ionescu – maraton (12 august)
Roxana Bârcă – 5000 m (7 august-calificări, 10 august-finala)
Ancuța Bobocel – 3000 m (4 august-calificări, 6 august-finala)
Cristina Casandra – 3000 m (4 august-calificări, 6 august-finala)
Constantina Diță – maraton (5 august)
Mirela Lavric – 800 m (8,9 august-calificări, 11 august-finala)
Angela Moroșanu – 400 m garduri (6 august-calificări, 7 august-finala)
Andreea Ogrăzeanu – 100 m (3 august-calificări, 4 august-finala)
Bianca Răzor – 400 m (3,4 august-calificări, 5 august-finala)
Lidia Șimon – maraton (5 august)
Claudia Ștef – 20 km marș (11 august)
Cristina Bujin – triplu salt (3 august-calificări, 5 august-finala)
Nicoleta Grasu – aruncarea discului (3 august-calificări, 4 august-finala)
Bianca Perie – aruncarea ciocanului (8 august-calificări, 10 august-finala)
Esthera Petre – săritura în înălțime (9 august-calificări, 11 august-finala)
Viorica Țigău – săritura în lungime (7 august-calificări, 8 august-finala)

BOX

Bogdan Juratoni – intră în competiție pe 31 iulie
Mihaela Lăcătuș – intră în competiție pe 5 august

KAIAC-CANOE

Iosif Chirila – C1 1000 m (6 august-calificări, 8 august-finala)
Alexandru Dumitrescu și Victor Mihalachi – C2 1000 m (7 august-calificări, 9 august-finala)
Bogdan Mada și Ionut Mitrea – K2 200 m (10 august-calificări, 11 august-finala)
Ionel Gavrilă, Toni Ioneticu, Traian Neagu și Ștefan Vasile – K4 1000 m (7 august-calificări, 9 august-finala)
Irina Lauric și Iuliana Paleu – K2 500 m (7 august-calificări, 9 august-finala)

CICLISM

Andrei Nechita – 28 iulie

SCRIMĂ

Radu Daraban – floretă individual (31 iulie)
Rareș Dumitrescu, Cosmin Hanceanu și Florin Zalomir – sabie individual (29 iulie)
Rareș Dumitrescu, Cosmin Hanceanu și Florin Zalomir – sabie echipe (3 august)
Simona Alexandru, Ana Maria Brânză și Anca Măroiu – spadă individual (30 iulie)
Simona Alexandru, Ana Maria Brânză și Anca Măroiu – spadă echipe (4 august)
Bianca Pascu – sabie individual (1 august)

GIMASTICĂ

Diana Bulimar, Diana Chelaru, Larisa Iordache, Sandra Izbașa și Cătălina Ponor – concursul pe echipe (31 iulie), individual compus (2 august), concursul pe aparate (5-7 august)
Cristian Bataga, Marius Berbecar, Ovidiu Buidoso, Vlad Cotuna și Flavius Koczi – concursul pe echipe (30 iulie), individual compus (1 august), concursul pe aparate (5-7 august)

JUDO

Dan Fâșie – 66 kg (29 iulie)
Daniel Brata  – 100 kg (2 august)
Vlăduț Simionescu – plus 100 kg (3 august)
Alina Dumitru – 48 kg (28 iulie)
Andreea Chițu – 52 kg (29 iulie)
Corina Căprioriu – 57 kg (30 iulie)

CANOTAJ

Marius Vasile Cozmiuc, Florin Curuea, Alexandru Palamariu și Cristi Ilie Pîrghie – echipaj 4 (31 iulie – 4 august)
Georgeta Andrunache și Viorica Susanu – echipaj 4 (28 iulie – 1 august)
Nicoleta Albu, Beniko Barabas, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Irina Dorneanu, Talida Gidoiu, Cristina Grigoraș, Camelia Lupașcu și Ioana Rotaru – echipaj 8+1 (29 iulie – 2 august)

TIR

Alin Moldoveanu – pușcă aer comprimat (30 iulie)
Lucia Mihalache – skeet (29 iulie)

NATAȚIE

Dragoș Agache – 100 m bras (28 iulie-calificări, 29 iulie-finala)
Alexandru Coci – 200 m fluture (30 iulie-calificări, 31 iulie-finala)
Norbert Trandafir – 50 m liber (2 august-calificări, 3 august-finala) și 100 m liber (31 iulie-calificări, 1 august-finala)
Camelia Potec – 200 m liber (30 iulie-calificări, 31 iulie-finala), 400 m liber (29 iulie) și 800 m liber (2 august-calificări, 3 august-finala)

TENIS DE MASĂ

Adrian Crișan – simplu (28 iulie – 2 august)
Daniela Dodean – simplu (28 iulie – 1 august)
Elizabeta Samara – simplu (28 iulie – 1 august)

TENIS

Adrian Ungur – simplu
Horia Tecau și Adrian Ungur – dublu
Irina-Camelia Begu – simplu                            
Sorana Cirstea – simplu                    
Simona Halep – simplu
Simona Halep și Sorana Cirstea – dublu
Toate probele se desfășoară în perioada 28 iulie – 5 august

POLO

Lotul României: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Niculae Diaconu, Andrei Iosep, Andrei Busila, Mihnea Chioveanu, Matei Alexandru, Dimitri Goanta, Ramiro Georgescu, Alexandru Ghiban, Kalman Kadar, Mihai Dragusin

România – Marea Britanie    29 iulie    20:20
SUA – România                      31 iulie    21:40
România – Ungaria              2 august    17:30
Muntenegru – România       4 august    12:00
România – Serbia                6 august    16:10
        
Se califică în sferturile de finală primele patru echipe

HALTERE

Florin Croitoru – 62 kg (30 iulie)
Răzvan Martin – 69 kg (31 iulie)
Gabriel Sîncrăian – 85 kg (3 august)
Roxana Cocoș – 69 kg (1 august)

LUPTE

Rareș Chintoan – lupte libere 120 kg (11 august)
Alin Alexuc – lupte greco-romane 96 kg (7 august)

Inchide