Prima pagină » Sport » Mats Wilander trage un semnal de alarmă: Tenisul este prea frumos ca să ai un comportament urât pentru a atrage atenția

Mats Wilander trage un semnal de alarmă: Tenisul este prea frumos ca să ai un comportament urât pentru a atrage atenția

Mats Wilander trage un semnal de alarmă: Tenisul este prea frumos ca să ai un comportament urât pentru a atrage atenția
Fostul mare jucător de tenis, Mats Wilander (55 de ani), a declarat că jucătorii de tenis nu au nevoie să afișeze un comportament inadecvat pentru a atrage atenția.

Wilander a vorbit, pentru Eurosport, despre conflictele dintre publicul de la US Open și jucătorii Novak Djokovic și Daniil Medvedev: „Atunci când îl huiduie pe Novak, publicul nu o face cu o anumită intenție. Nu o face cu intenție nici când îl huiduie pe Medvedev. Spectatorii vor doar să se distreze. Nu este ceva ce vine din inimă. Întotdeauna s-a întâmplat așa la US Open. Întotdeauna găsesc pe cineva pe care să-l susțină sau să-l huiduiască. Medvedem a luat acest lucru și a folosit-o în avantajul său, pentru că îi dă energie. Toți iubim tenisul atunci când ambele finaluri posibile sunt pe placul cuiva. Medvedev joacă fără a avea ce să piardă”.

„Oamenii spun că nu mai avem caractere așa cum aveam în trecut. Eu cred că avem mult caracter în Nadal și Federer. Ei au personalități și au caractere mai presus ca ale oricăror alți jucători. Novak este mai volatil și acum avem niște băieți răi. Este cineva fericit? Cred că da, dar sunt fericiți pentru niște motive greșite. Tenisul este un sport mult prea frumos să ai un comportament urât pentru a atrage atenția. Roger a spus că, în sportul nostru, ne respectăm unul pe celălalt și, cu siguranță, despre asta este vorba. Sunt de acord cu el mai mult decât sunt de acord cu cealaltă parte”, a mai adăugat Wilander.

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele