Prima pagină » Sport » Unul dintre pionii Naționalei de fotbal se retrage, după șapte ani de activitate la echipă. „Simte că nu mai face față, o să trimită o hârtie oficială”

Unul dintre pionii Naționalei de fotbal se retrage, după șapte ani de activitate la echipă. „Simte că nu mai face față, o să trimită o hârtie oficială”

Detalii pe gândul

UPDATE Stancu, 30 de ani, a strâns 52 de selecții pentru tricolori, el reușind să marcheze de 14 ori. Și-a început cariera la lot în anul 2010, debutul său fiind într-un meci contra Turciei, pe 11 august 2010. Ultima partidă a sa în tricoul echipei naționale a fost consemnată împotriva naționalei Muntenegrului, pe 4 septembrie 2017, în preliminariile Campionatului Mondial din Rusia.

„Staff-ul echipei naționale îi urează mult succes în viitor!”, au mesajul transmis de FRF pe site-ul oficial.

„Bogdan este o pierdere importantă pentru echipa națională. Îi mulțumim pentru tot ce a reușit în tricoul naționalei. Am avut o discuție cu el în cantonamentul din Antalya al echipei lui de club la care a participat și antrenorul său Paul Le Guen în care am încercat să-l convingem să se răzgândească. Îi dorim succes pe mai departe la echipa sa de club!” a declarat Cosmin Contra, selecționer echipa națională

Atacantul a trimis miercuri pe adresa Federației Române de Fotbal o scrisoare deschisă prin care și-a explicat decizia:

Cu un profund sentiment de regret doresc să anunț, prin această scrisoare deschisă, retragerea mea de la Echipa Națională a României.

Recunosc, nu mi-a fost ușor să iau această decizie, dar am considerat că a venit momentul să mă concentrez mai mult asupra carierei de jucător al clubului cu care am contract în prezent și, mai ales, să acord mai mult timp familiei mele.

Doresc, desigur, să mulțumesc din tot sufletul tuturor celor care au fost alături de mine în perioada în care am făcut parte din Echipa Națională a României.

Mulțumirile mele sunt adresate, în egală măsură, Federației Române de Fotbal, staff-ului tehnic, antrenorilor, cât și colegilor de echipă.

Voi continua să fiu cu sufletul alături de colegii mei și de tot ce înseamnă echipa reprezentativă a României.

Cu recunoștință,

Bogdan Sorin Stancu

Știrea inițială. „A vorbit cu Contra și i-a spus că el este ca și retras de la națională pentru că simte că nu mai face față pe două fronturi. Că o să trimită o hârtie oficială, dar deocamdată încă nu a făcut-o”, a declarat o sursă din anturajul echipei naționale, citată de digisport.ro.

Bogdan Stancu are doar 30 de ani și a marcat 14 goluri pentru echipa tricoloră. El a înscris ultimul gol pentru România în iunie 2017, în amicalul cu Chile, câștigat cu 3-2.

Stancu a jucat doar în Turcia după ce a fost vândut de Gigi Becali la Galatasaray, în 2011, pentru 5 milioane de euro. Fotbalistul român a mai jucat la Orduspor și Genclerbirligi, iar din ianuarie 2017 activează la Bursaspor. În campionatul turc, Stancu a marcat cinci goluri în 22 de partide.

Recomandarea video

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră