Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Alina Mungiu-Pippidi, politolog, despre migranții sosiți în Italia: „Nicio societate nu se adaptează la ideea că trebuie să ducă o POVARĂ așa mare”

Alina Mungiu-Pippidi, politolog, despre migranții sosiți în Italia: „Nicio societate nu se adaptează la ideea că trebuie să ducă o POVARĂ așa mare”

Ioana Tudorascu

Alina Mungiu-Pippidi, politolog, a fost invitata lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Italia are mare nevoie de migranți, însă oamenii sunt speriați de ce fel de oameni ajung în țară, spune Pippidi. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„În Lampedusa, situația este catastrofică. De acolo, lumea se îmbarcă și pleacă mai departe în Italia, apoi se urcă în tren și încearcă să treacă spre Franța și spre Austria, ca să ajungă în Germania sau în țările unde sunt primiți. Anglia a fost terorizată de perspectiva că vin migranții și îi invadează.

Nu zic că este o mare problemă. Italia, de exemplu, are cea mai mare nevoie de migranți, are un mare deficit de locuri de muncă. E nevoie de migranți. Ce îi sperie pe oameni este ideea acestor oameni care vin cu barca, care sunt aduși de traficanți, iar copiii mici sunt puși în barcă, fără părinți, zicând că le va fi mai bine unde vor ajunge”, a declarat Alina Mungiu-Pippidi.

Aceasta a precizat că Italia s-a adaptat la situația privind migranții, dar acum duce o povară mult prea mare.

„Am eșuat să încercăm să oprim această imagine a Europei – că este singurul loc în care te poți refugia, asta e nenorocirea. Americanii și noi trebuie să gândim o altă lume în care oamenii nu mai pleacă de acasă și-și riscă viața să ajungă aici. Meloni a adoptat un limbaj destul de european. A câștigat alegerile pentru că existau astfel de îngrijorări. În Italia e o panică destul de mare. Oamenii îi primesc bine pe migranți, iar românii știu foarte bine. Este o societate care se adaptează la migrație, dar nicio societate nu se adaptează la ideea că trebuie să ducă o povară așa mare. Acordurile europene care au existat – că lumea ajunge într-un singur port din Europa și după aia este echilibrat, împărțit între celelalte țări – au picat din cauza Poloniei, Ungariei, care au protestat”, a adăugat Pippidi.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ziua Z pentru Dominic Fritz! Verdictul Curții Supreme îi poate ARUNCA ÎN AER cariera politică
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Ciprian Ciucu audiat la DNA. Informații de ultimă oră despre primarul Capitalei
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova, apariție rară în costum de baie. Cum arată rusoaica la 39 de ani
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. Fost consilier prezidențial: „Fără acordul lui George Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
Mediafax
Majorare spectaculoasă de salarii! Lanțul uriaș care operează și în România dă bani mai mulți angajaților
Click
678 de călugărițe și-au donat creierul într-un experiment unic. Ce a descoperit celebrul studiu din 1986?
Digi24
Societatea secretă a elitei mondiale, expusă accidental pe internet. Ce discută miliardarii și când are loc următoarea întâlnire
Cancan.ro
Robert Lele și clarinetistul Vasile Pandelescu, ridicați de acasă de polițiști! Ce probleme are soțul Andrei Voloș
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Adelina, soția lui Cristi Chivu! Are 44 de ani, dar arată impecabil. Secretul unei siluete de invidiat. „Metabolismul meu a devenit mai lent!”
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Dacia Spring 2026 a fost confirmat oficial. Rivalul pentru BYD Dolphin Surf și Hyundai Inster va fi produs în Europa
Descopera.ro
3 motive pentru care extratereștrii nu ne vizitează
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Ce este alexitimia? O problemă cu care se confruntă milioane de oameni