Prima pagină » Actualitate » Alina Mungiu Pippidi spune că Ioana Dogioiu este un comunicator „catastrofic”, iar Daniel David „a ajuns să fie ministrul austerității”

Alina Mungiu Pippidi spune că Ioana Dogioiu este un comunicator „catastrofic”, iar Daniel David „a ajuns să fie ministrul austerității”

Când vine vorba de comunicare, politologul Alina Mungiu Pippidi spune că purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a reușit să „comunice catastrofic” în timp ce ministrul Educației, Daniel David, „s-a transformat din ministrul reformei în ministrul austerității”.

Noul purtător de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a reușit să atragă atenția politologului Alina Mungiu Pippidi prin maniera „catastrofică” de comunicare prin care a ținut să-l „scuze” pe fostul vicepremier Dragoș Anastasiu pentru faptul că a dat șpagă timp de opt ani și n-a plătit taxe.

„Guvernul a fost atât de umbrit de ce s-a întâmplat săptămâna trecută, că singurul lucru care l-am remarcat e că s-a vorbit de comunicatul doamnei Dogioiu care a zis că nu e nicio legătură între faptul că dl Anastasiu reformează statul și faptul că a dat șpagă ani de zile și n-a plătit taxe. Asta a fost atât de catastrofic în materie de comunicare că a umbrit tot ce-au dat ceilalți”, a declarat politologul, într-un interviu pentru B1TV.

Însă, nu la fel crede și despre ministrul Educației, Daniel David. Din punctul său de vedere, acesta comunică mult, însă deja „a început să ia foarte personal probleme care ‘in de austeritate”.

„Comunică foarte mult, fiindcă el este într-o situație foarte dificilă și după părerea mea, mai bine și-ar lua un purtător de cuvânt și ar mai lua pe cineva profesionist care să mai ecraneze din problemele care sunt, pentru că el a început să ia foarte personal probleme care țin de austeritate și de reformă și pentru care trebuie să văd că începe să deconteze în nume personal de cel din ministrul reformei care a zis că o să facă nu știu ce. Acum a ajuns să fie ministrul austerității, care apără lucruri care probabil că nu-i plac nici lui”, a mai spus Pippidi la B1TV.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Alina Mungiu Pippidi, despre miniștrii Oana Țoiu și Ionuț Moșteanu: Sunt reprezentanții unui mod de gândire din zona OBSCURĂ a statului român

Alina Mungiu-Pippidi: „Bravo, CCR! „Moare oile” lui Șoșoacă”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Încă un pas spre un viitor sustenabil: cercetătorii lucrează la bateriile din coji de semințe de floarea-soarelui