Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Din perspectiva americană, am fost clasați deja la rubrica „AȘA NU”

Dan Dungaciu: „Din perspectiva americană, am fost clasați deja la rubrica „AȘA NU”

Serdaru Mihaela
Dan Dungaciu: „Din perspectiva americană, am fost clasați deja la rubrica „AȘA NU”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ. dr. sociologul și geopoliticianul Dan Dungaciu oferă o analiză profundă asupra modului în care Europa este percepută de administrația Trump. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Administrația Trump a adoptat o abordare unilaterală în relațiile internaționale, ceea ce a afectat semnificativ percepția europeană asupra SUA. Un sondaj recent arată că majoritatea europenilor văd SUA ca pe un „partener necesar”, dar nu ca pe un „aliat”.

Potrivit lui Dungaciu, americanii privesc Europa ca pe un teritoriu „muribund”, care și-a pierdut relevanța pe scena globală. Această percepție influențează modul în care SUA abordează relațiile cu statele europene, considerând zona drept una marginală, fără un interes strategic semnificativ. În viziunea lui Trump, Europa nu este suficient de importantă pentru a justifica negocieri majore sau acorduri strategice de amploare.

„Nu se poate înțelege cu domnul Trump pe Europa, pe ceva, pentru că nu e…Trump zice Europa. Bine, americanii se uită la Europa acum ca la un teritoriu muribund, care va ieși din scenă. Pentru că ei au ieșit din scenă. Pentru ei Europa nu e un jucător mare, să ne înțelegem. Deci nu fac înțelegeri pe Europa, cum facem noi înțelegeri pentru, iertați-mă, o laștină din colțul casei”, spune analistul.

Lipsa unei strategii europene clare

Dungaciu critică liderii europeni pentru lipsa unei strategii independente în fața politicilor americane. Deși încearcă să obțină garanții de securitate din partea SUA, Europa nu reușește să-și definească propriile obiective strategice.

România, conform analizei lui Dungaciu, se află într-o situație dificilă din cauza propriei indecizii strategice. Lipsa unei viziuni clare și dependența excesivă de deciziile altor actori internaționali au dus la o poziție vulnerabilă.

„Ce a urmat cu vizele este iarăși un lucru care a întors pe dos toate declarațiile police din România și tot nimeni nu e vinovat, pentru că declarațiile oficiale din România este că trebuie să ai 3% reducerea, mă rog, nivelul de respingere și americanii au zis: nu, e o zonă de securitate la intrări. Deci, practic, niște instituții în România n-au colaborat cu cele din America să vadă câți intră și câți ies. De ce n-au colaborat? Că nu-s capabile, că nu i-au primit? Prin momentul ăsta trebuie să fie niște pedepsiți acolo sau niște vinovați care să-și dea demisia, că e un proiect care a căzut. Nu ministrul de externe.
Este de o nesimțire absolută să dai jos ministrul de externe pentru o chestiune care era tehnică și de securitate. România se pare că n-are canale de comunicare cu America în acest moment”, subliniază Dan Dungaciu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
István Demeter despre demisie și controversa din UDMR: „Înregistrarea este în mare parte autentică, dar este modificată”
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Oana Gheorghiu acuză „fabrica de copy-paste” din companiile de stat: „Un singur plan copiat de patru ori”
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Cum să economisești bani fără să-ți schimbi prea mult stilul de viață?