Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Gen. Virgil Bălăceanu: „Rușii n-au lovit structura de bază din sistemul energetic, n-au lovit termocentrala sau generatoare, ci transformatoarele”

Gen. Virgil Bălăceanu: „Rușii n-au lovit structura de bază din sistemul energetic, n-au lovit termocentrala sau generatoare, ci transformatoarele”

Ioana Tudorascu

Gen. Virgil Bălăceanu, președinte AORR (Asociația Ofițerilor în Rezervă din România), a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta a vorbit despre sistemele de apărare antiaeriană. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Ucrainenii pot combate doar dacă determină direcțiile în care se deplasează dronele (nu pot determina decât prin sistemele radar), care pleacă, de regulă, din Crimeea. Ei au trebuit să detecteze drone care s-au îndreptat spre transformatoare din sistemul energetic. Rușii n-au lovit structura de bază din sistemul energetic, n-au lovit termocentrala sau generatoare, ci transformatoarele, sistemul de distribuție. Primul lor gând este că într-o zi vor trebui să le pună în funcțiune”, a declarat gen. Virgil Bălăceanu.

Conform acestuia, sistemele de apărare antiaeriană ale ucrainienilor se trec în prealarmă, în alarmă și în executarea focului, pe baza datelor pe care le primesc de la radare.

„Pe de o parte, radarele detectează direcțiile de acțiune, astfel că se trece în prealarmă cu tot sistemul de apărere antiaeriană. Un sistem bun este cel Gepard. Din comentariile din presa străină, luând în calcul și cost-eficiență, sunt enumerate 3 sisteme de apărare antiaeriană: sistemele Gepard (și armata României le are în dotare. Ele sunt mai vechi), sistemul rusesc ZSU-23-4 Shilka, iar un alt sistem eficient ar fi cel al rachetelor, care sunt și în dotarea Armatei Române. Aceste sisteme sunt eficiente. Radarul Gepardului acționează a 360 de grade și captează ținta destul de aproape, iar capacitatea de lovire este la de 50 la 3.500 de metri”, a mai spus președintele AORR.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Viza de SUA a lui George Simion, contestată de 4 oficiali americani
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
„Da' cine v-o lucrat aici, domnu’?”. Restaurarea Castrului Arutela, ironizată de români după explicațiile Ministerului Culturii
Mediafax
Miruță, despre bucățile de drone de pe plajă: „E mai bine să se sufle și-n iaurt, decât să fie cineva rănit”
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
A murit actrița Hayden Panettiere, celebră pentru rolurile din „Nashville” și „Heroes”. Avea 36 de ani
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Simone Tempestini, aproape de PODIUMUL european la raliuri! Cum s-a descurcat românul în Raliul Cehiei?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Exercițiile fizice pot ajuta creierul îmbătrânit să „elimine deșeurile”