Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu, despre eventualele măsuri care ar facilita exporturile cerealelor ucrainene: „Infrastructura trebuie îmbunătățită pentru uz INTERN”

Ion Cristoiu, despre eventualele măsuri care ar facilita exporturile cerealelor ucrainene: „Infrastructura trebuie îmbunătățită pentru uz INTERN”

Ion Cristoiu, publicist și scriitor, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Infrastructura ar trebui îmbunătățită pentru interesul României, nu cel al Ucrainei, spune acesta. Reacția vine după ce Luminița Odobescu, ministrul de Externe, a declarat că se iau în calcul niște măsuri care să ușureze transportul de cereale ucrainene.  Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Ministrul de Externe a declarat că sunt luate în calcul măsuri care să faciliteze transportul cerealelor ucrainene (îmbunătățirea infrastructurii rutiere, feroviare, dar și transportul fluvial).

„Infrastructura trebuie îmbunătățită pentru uz intern. Dacă n-ar fi cerealele, nu mai îmbunătățim?”, a comentat scriitorul.

Conform acestuia, pare că Ministerul de Externe a preluat locul Ministerului Transporturilor.

„De regulă, în asemenea condiții, chiar și în statele democratice, Ministerul de Externe este mult mai pentru pace. Întotdeauna a fost un conflict între presiunea uliilor (SUA) și departamentele de diplomație. La noi, Ministerul de Externe a devenit Ministerul Transporturilor”, a mai declarat Ion Cristoiu.

Joi, ministrul de Externe a declarat că „România a jucat deja un rol cheie în tranzitul cerealelor din Ucraina către țările care au nevoie. Subliniem faptul că aproape 20 de milioane de tone au tranzitat deja și dacă ne comparăm cu celelalte 33 de milioane de tone ale Acordului din Marea Neagră, facilitat de ONU și Turcia, din care Rusia tocmai a ieșit, se vede foarte clar rolul esențial pe care îl joacă România în acest proces de a ajuta în continuare Ucraina.

Vom îmbunătății infrastructura rutieră și feroviară, infrastructura de transport fluvial. Au fost deschise noi puncte de frontieră. Suntem în discuții cu Comisia Europeană în cazul acestor coridoare ale solidarității. Există o platformă de coordonare pentru a facilita tranzitul de produse alimentare din Ucraina, toate cele cinci state vecine, la care contribuie inclusiv Ucraina și Moldova, tocmai pentru a găsi soluții pe de o parte să blocăm orice blocaj de ordin logistic și pe de altă parte să creștem capacitatea de tranzit în această perioadă extrem de dificilă”, a spus, la Digi24, Luminița Odobescu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Care este cea mai sănătoasă modalitate de a consuma fructe?
Digi24
Momentul Mythos și cei cinci zei ai inteligenței artificiale: de ce noul model AI a devenit prea periculos pentru a fi lansat pe piață
Cancan.ro
Andreea Popescu îi dă FATALA lui Dan Alexa! După escapada din Timișoara, bruneta schimbă strategia!
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Escaladare majoră în Golf: Iranul blochează din nou Strâmtoarea Ormuz, acuzând SUA de încălcarea acordului de redeschidere
Mediafax
Atenție, șoferi! Țara aleasă de mii de români pentru vacanță impune reguli stricte pentru trusa de prim ajutor
Click
Pentru cine caută Liviu Vârciu parteneră: „Vrea să fie tătic”
Digi24
Atuul pe care Rusia l-a recâștigat în relația cu China: Cum l-a ajutat războiul din Iran pe Putin să nu devină vasalul lui Xi Jinping
Cancan.ro
Prima zi de CANICULĂ în România. Pe ce dată va fi, potrivit meteorologilor EaseWeather
Ce se întâmplă doctore
Tabel exclusiv pentru bărbați | Pe ce dată ieși la pensie, în funcție de vârsta ta actuală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Se plătește rovinietă pentru remorcă sau rulotă? Cât este taxa de drum în 2026
Descopera.ro
În ce anotimp sunt bărbații cei mai fertili?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Zhong Shanshan: povestea discretă a celui mai bogat chinez