Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „Tot ce se întâmplă acum n-are nicio valoare. ALEGERILE sunt abia în mai-iunie

Ion Cristoiu: „Tot ce se întâmplă acum n-are nicio valoare. ALEGERILE sunt abia în mai-iunie

Alexandra Anton Marinescu
Ion Cristoiu: „Tot ce se întâmplă acum n-are nicio valoare. ALEGERILE sunt abia în mai-iunie

Într-o ediție transmisă live de Gândul, scriitorul și publicistul Ion Cristoiu a discutat despre relația dintre USR și coaliția de guvernare. Acesta a explicat strategiile și interesele politice din spatele deciziilor recente. Potrivit lui Cristoiu, coaliția PNL-PSD-UDMR nu a dorit să includă USR, iar condițiile impuse au fost parte dintr-un joc politic. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Invitat în cadrul emisiunii lui Marius Tucă, Ion Cristoiu a analizat comportamentul USR, raportându-se la coaliția de guvernare formată din PNL, PSD și UDMR. El a subliniat că strategia coaliției a fost să pară deschisă colaborării cu USR, dar să îi limiteze influența. Acest fapt a dus la o serie de tensiuni.

„USR nu joacă tare. Dacă mâine ar fi alegerile, erau lovituri. Eu spun că tot ce se întâmplă acum nu are nicio valoare. Alegerile vor fi în mai-iunie, până în mai-iunie, nu mai suntem, e criza economică.”, afirmă Cristoiu.

Ion Cristoiu: „USR a primit doar o friptură mică”

Cristoiu a explicat că, din perspectiva coaliției PNL-PSD-UDMR, includerea USR ar fi însemnat o divizare a resurselor. El a folosit o analogie culinară pentru a descrie situația, arătând că USR a fost invitat doar pentru a păstra aparențele.

„E următoarea explicație: niște tipi, PNL, PSD și UDMR s-au adunat și aveau o friptură mare. Și au zis: ‘La fripturi, la astea, trebuie să mai invităm și pe USR, nu-i așa?’. A fost prima dată coaliția PSD, PNL și UDMR, au zis să mai scape de ei că e friptura prea mică. Și au zis: ‘Bă, avem o treabă cu USR. Sunt proeuropeni, îi invităm, le dăm o friptură mai mică.’”, spune el.

USR și condițiile impuse de coaliție

Ion Cristoiu a subliniat că USR a reacționat strategic pentru a nu pierde susținerea electoratului și a cetățenilor. Conform lui, condițiile puse de USR au fost o modalitate de a păstra aparențele, fără să pară că au fost excluși de coaliție.

„Ei de la bun început au vrut să nu vină cei de la USR, dar USR s-a prins și au zis: ‘Cum arătăm noi electoratului că ne-au respins?’”, explică Cristoiu.

Ion Cristoiu: „Să nu creadă că ne-au dat un picior în fund”

În continuarea discuției, Cristoiu a folosit o comparație sugestivă pentru a explica situația. În opinia sa, USR a încercat să evite percepția unui eșec prin impunerea unor condiții, dar fără să reușească să convingă electoratul. Elena Lasconi, candidata USR la alegerile prezidențiale din această lună, s-a văzut nevoită să ia parte la jocul politic.

„O să fac o comparație pe înțelesul tuturor: o tipă zice că nu vrea să se mărite cu X și declară public și X zice: ‘Eu sigur mă însor cu ea, cu condiția: să fie frumoasă, să aibă picioare lungi’. Ce să spună săracul să nu pară că tipa nu l-a vrut. Lasconi a zis: ‘Să nu creadă electoratul că ne-au dat ăștia un picior în fund’. De aia au și pus condițiile alea.”, concluzionează acesta.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Un mister al Everestului, tot mai aproape de rezolvare. Cine ar putea fi „Green Boots”