Prima pagină » Economic » Legume și fructe pline de chimicale: Au fost depistate niveluri de pesticide care depășesc limita admisă de UE

Legume și fructe pline de chimicale: Au fost depistate niveluri de pesticide care depășesc limita admisă de UE

Inspectorii au analizat mai multe legume ce au pesticide peste limita admisă.

În luna mai, o investigație făcută de Digi24 a dezvăluit că mărarul românesc a înregistrat o cantitate mare de pendimethanil – 0,118 mg/kg, cu mult peste limita admisă de 0,05 mg/kg.

Iar grepfrutul provenit din Turcia conține un insecticid interzis în UE. Acesta conține  0,032 mg/kg de fenitrothion, cu mult peste limita admisă de 0,01 mg/kg.

Acum, un reportaj realizat de Realitatea PLUS ne dezvăluie informații despre nivelul de pesticide găsit în pepeni, roșii, spanac și ceapa verde.

Pepenii au chimicale?

Romeo Șoldea, director Autoritatea Națională Fitosanitară, a declarat:

„Până în momentul de față, la nivel național, au fost prelevate 66 de probe de pepeni. Avem rezultate finale pentru 36 de probe, iar până acum nu am descoperit nicio neconformitate. Am depășit deja planul național de monitorizare; nivelul pe care ni-l setasem la începutul anului pentru prelevare și testare a fost depășit”.

În schimb, au fost depistate mai multe legume de sezon ce aveau chimicale neconforme normelor europene.

Ce legume au pesticide peste limita admisă?

Potrivit reportajului realizat de Realitatea PLUS, la aproximativ două săptămâni de la controalele efectuate în piețele din Capitală, s-a descoperit că roșiile, ceapa verde și spanacul au pesticide peste limita admisă.

De la începutul anului și până în prezent au fost prelevate peste 2.250 de probe de la diverse fructe și legume.

Laboratorul a eliberat rezultatele pentru aproximativ 2.000 de analize. Roșiile, ceapa verde și spanacul au într-adevăr pesticide peste limita admisă.

„Până în acest moment au fost descoperite 25 de neconformități, ceea ce reprezintă 1,28% din totalul probelor analizate. Au fost 7 neconformități pentru tomate, 5 pentru capia verde, 3 pentru mărar, una pentru fasole verde și una pentru pătrunjel. Amenda pentru utilizarea de produse de protecție a plantelor necorespunzătoare se încadrează între 3 și 7.000 de lei, iar pentru comercializare între 500 și 2.000 de lei, în funcție de cantitatea din lotul respectiv”, a mai spus Romeo Șoldea.

Sursa Foto: Shutterstock 

Citește și:  

S-a aflat care produse din magazine sunt cele mai contaminate de PESTICIDE

Multe dintre legumele românești din sere sunt pline de PESTICIDE. Care sunt cele mai contaminate

PESTICIDE depistate în fructele și legumele de sezon de la tarabele din piețe

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cât de pregătită este lumea pentru o nouă pandemie?