Prima pagină » Sănătate » S-a aflat care produse din magazine sunt cele mai contaminate de PESTICIDE

S-a aflat care produse din magazine sunt cele mai contaminate de PESTICIDE

Investigație Digi24: S-a aflat care produse din magazine sunt cele mai contaminate de PESTICIDE. Sursa Foto - Shutterstock

O investigație făcută de Digi24 a dezvăluit care produse vândute în magazinele din România sunt cele mai contaminate cu pesticide. 

Nivelul este peste limita admisă.

În cadrul campaniei Agrojurnal „Ce mănânci?”, au fost testate mai multe produse, fiind testate substanțe pulverizatoare.  Care sunt acestea?

Mărarul românesc au înregistrat o cantitate mare de pendimethanil  - 0,118 mg/kg, cu mult peste limita admisă de 0,05 mg/kg. Sursa Foto- Shutterstock

Mărarul românesc au înregistrat o cantitate mare de pendimethanil  – 0,118 mg/kg, cu mult peste limita admisă de 0,05 mg/kg. Sursa Foto- Shutterstock

Citricele, merele și mărarul au fost testate

Produse precum mere (incluse în programele școlare), portocale, mărar și grepfrut au fost testate la un laborator.

Merele erau din Polonia, cea mai mare producătoare din Europa. 80% din merele vândute în România provin din Polonia.

Grepfrut provine din Turcia, țară care nu este membră UE și nu este supusă normelor alimentare impuse de Parlamentul și Comisia Europeană.

Grepfrut provenit din Turcia conține un insecticid interzis în UE. Acesta are 0,032 mg/kg de fenitrothion, cu mult peste limita admisă de 0,01 mg/kg. Sursa Foto - Shutterstock

Grepfrut provenit din Turcia conține un insecticid interzis în UE. Acesta are 0,032 mg/kg de fenitrothion, cu mult peste limita admisă de 0,01 mg/kg. Sursa Foto – Shutterstock

Hipermarketul este obligat prin lege să retragă imediat următoarele produse

Mărarul românesc au înregistrat o cantitate mare de pendimethanil  – 0,118 mg/kg, cu mult peste limita admisă de 0,05 mg/kg.

„Consumatorii trebuie să spele bine mărarul înainte de a fi adăugat în preparate”, a recomandat Virgil Vrăjmașu, șef laborator acreditat RENAR.

Grepfrut provenit din Turcia conține un insecticid interzis în UE. Acesta are 0,032 mg/kg de fenitrothion, cu mult peste limita admisă de 0,01 mg/kg. Comercianții sunt obligați să menționeze acest aspect.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Loredana Groza, mărturisire care a mișcat-o pe Simona Halep înainte ca tatăl artistei să se stingă din viață
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cea mai veche artă botanică cunoscută dovedește o gândire matematică timpurie