Prima pagină » Știri » Administratorul azilului din București care a ars în weekend, plasat sub control judiciar

Administratorul azilului din București care a ars în weekend, plasat sub control judiciar

Administratorul azilului din București care a ars în weekend, plasat sub control judiciar
Administratorul azilului „Sole" din București, care a ars la sfârșitul lunii trecute, în urma incendiului o persoană piezându-și viața și alte 19 fiind rănite, a fost plasat sub control judiciar, acesta fiind cercetat de procurori pentru ucidere din culpă și distrugere din culpă.

Simona Tănase, unul dintre administratorii căminului de bătrâni, a fost audiată, miercuri, de procurorii de la Parchetul Tribunalului București, timp de mai multe ore.

În urma audierilor, anchetatorii au decis ca ea să fie cercetată sub control judiciar, au declarat, surse judiciare, pentru MEDIAFAX.

Parchetul de pe lângă Tribunalul București a deschis, sâmbătă, o anchetă, după ce un incendiu puternic a izbucnit la un cămin de bătrâni din zona Mihai Bravu. O persoană a murit și alte 19 au fost transportate la spitale din București și Ilfov, pentru a primi îngrijiri medicale, starea lor fiind stabilă.

Clădirea în care funcționa azilul de bătrâni, unde erau cazate persoane cu probleme locomotorii, și care a ars, sâmbătă dimineață, nu avea avize și autorizații de securitate la incendiu, conform Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un grup activist susține că a extras 86 de milioane de piese de pe Spotify