Prima pagină » Știri » Bărbat cu HIV, trimis în judecată, după ce a încercat să-și INFECTEZE iubita. Ce pedeapsă riscă tânărul din Botoșani

Bărbat cu HIV, trimis în judecată, după ce a încercat să-și INFECTEZE iubita. Ce pedeapsă riscă tânărul din Botoșani

Bărbat cu HIV, trimis în judecată, după ce a încercat să-și INFECTEZE iubita. Ce pedeapsă riscă tânărul din Botoșani
Un bărbat din Botoșani, infectat cu HIV, a fost trimis în judecată după ce ar fi încercat să își infecteze iubita, cu bună știință, cu virusul mortal. Tânăra a aflat abia după ce s-a despărțit de bărbat, și-a făcut analizele și nu a luat virusul, dar a depus plângere împotriva fostului partener.

Un bărbat de 32 de ani din Botoșani, infectat cu HIV, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani după ce a încercat să își infecteze iubita cu virusul sindromului imunodeficienței umane dobândite (SIDA).

Bărbatul se afla în evidențele medicale cu HIV însă acest lucru nu l-a oprit, în 2017, să înceapă o relație cu tânără căreia nu i-ar fi spus de boala de care suferă și nu ar fi protejat-o în timpul relațiilor sexuale.

Tânăra a aflat ulterior de boala bărbatului și l-a reclamat la poliție.

„Este vorba de o tentativă. În 2017, o tânără a avut o relație pasageră cu bărbatul respectiv. A aflat ulterior că era bolnav. După ce s-au făcut analizele și au trecut toate perioadele de monitorizare din punct de vedere medical, persoana vătămată nu a fost infectată, dar și tentativa este incriminată de lege și dosarul a fost trimis în judecată”, a declarat, luni, pentru corespondentul MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani, Valeriu Iulian Chihaia.

Dosarul în care botoșăneanul este acuzat de „transmiterea sindromului imunodeficitenței umane dobândite (HIV/SIDA)” a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Botoșani, fiind primul de acest fel.

Instanța urmează să stabilescă un prim termen de judecată în acest caz.

Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă până la zece ani de închisoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Legendele uitate care au modelat miturile arturiene: Iosif din Arimateea și primii Vânători ai Graalului