Prima pagină » Știri » Biletele RATB și apa caldă, pe lista de scumpiri după liberalizarea prețurilor la energie

Biletele RATB și apa caldă, pe lista de scumpiri după liberalizarea prețurilor la energie

Biletele RATB și apa caldă, pe lista de scumpiri după liberalizarea prețurilor la energie
Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, marți, că tariful energiei termice din București și cel al călătoriilor cu vehiculele RATB ar putea crește, în urma liberalizării prețurilor la energia electrică și la gazele naturale.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, marți, că tariful energiei termice din București și cel al călătoriilor cu vehiculele RATB ar putea crește, în urma liberalizării prețurilor la energia electrică și la gazele naturale.

„Există premisele creșterii prețurilor la energia termică și biletele pentru transportul în comun, în urma liberalizării prețurilor la energia electrică și gazele naturale”, a spus Sorin Oprescu.

Edilul a explicat că, „într-o primă etapă”, municipalitatea a luat măsurile necesare pentru ca acestea să nu crească, precizând însă că, dacă tarifele la curent electric și gaze „vor crește aberant”, prețul energiei termice și cel al călătoriilor cu transportul în comun de suprafață ar putea crește.

„Chiar dacă acestea (prețurile la energie electrică și la gaze naturale – n.r.) vor crește într-o primă etapă, ne-am luat măsurile, atât cât am putut să le luăm, pentru a putea proteja populația de o eventuală creștere. Cel puțin în prima etapă, suntem pregătiți, însă, dacă aceste prețuri vor crește aberant, și tarifele la energia termică și biletele RATB ar putea crește”, a mai spus Oprescu.

Primarul general a mai precizat, referitor la tariful energiei termice din Capitală, că municipalitatea este, deocamdată, în proces de „absorbție” a ELCEN de către RADET, iar modernizarea acestei regii va duce la optimizarea prețului.

În prezent, în Capitală, gigacaloria are un cost de producție de 328 de lei, din care bucureștenii plătesc doar 169,88 de lei, diferența fiind subvenție acoperită de municipalitate.

O călătorie RATB costă 1,3 lei, iar un abonament lunar valabil pe toate liniile, 50 de lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!