Prima pagină » Știri » Dinel Staicu rămâne în arest, Tribunalul București a respins cererea de eliberare pe cauțiune

Dinel Staicu rămâne în arest, Tribunalul București a respins cererea de eliberare pe cauțiune

Dinel Nuțu, fost Staicu, va fi judecat în continuare în arest în dosarul privind prejudicierea Transgaz Mediaș, după ce Tribunalul București a respins definitiv, luni, cererea lui de eliberare pe cauțiune.

Dinel Nuțu, fost Staicu, va fi judecat în continuare în arest în dosarul privind prejudicierea Transgaz Mediaș, după ce Tribunalul București a respins definitiv, luni, cererea lui de eliberare pe cauțiune.

Instanța Tribunalului București a admis, recursul procurorilor la decizia Judecătoriei Sectorului 2 de eliberare pe cauțiune a lui Dinel Nuțu, în dosarul în care este judecat pentru prejudicierea Transgaz Mediaș.

Decizia Tribunalului București este definitivă, astfel că Dinel Nuțu rămâne în arest. Instanța a dispus restituirea sumei de aproximativ 50.000 de euro depusă drept cauțiune pentru cazul în care judecătorii ar fi dispus eliberarea lui Dinel Nuțu din arest.

Procurorul a cerut judecătorilor menținerea în arest a lui Dinel Nuțu, arătând că suma de 50.000 de euro depusă drept cauțiune pentru eliberarea acestuia nu oferă garanții că se va supune obligațiilor impuse de instanță în cazul eliberării lui. Mai mult, el a subliniat că cei 50.000 de euro au fost depuși pentru Dinel Nuțu de către Asociația Creștin Ortodoxă.

„Nefiind vorba de o sumă muncită personal de către inculpat, acesta ar putea renunța cu ușurință la ea și și-ar putea încălca ușor obligațiile. Hotărârea instanței (Judecătoriei Sectorului 2 de eliberare pe cauțiune, n.r.) este nelegală și netemeinică”, a spus procurorul.

Alte argumente aduse de procuror pentru menținerea stării de arest preventiv au fost legate de faptul că acesta a fugit la scurt timp de la începerea cercetării judecătorești, și-a schimbat numele de familie din Staicu în Nuțu, lucruri care denotă „hotărâre și perseverență” de a nu participa la proces.

În replică, avocatul lui Dinel Nuțu a declarat în fața instanței că, potrivit noului Cod de procedură penală, plata cauțiunii poate fi făcută de orice persoană. Acesta a spus că cele afirmate de procuror în legătură cu faptul că Dinel Staicu a arătat „hotărâre și perseverență” de a se sustrage judecății sunt „susțineri nefondate” și că cei aproximativ 50.000 de euro reprezintă o sumă mare, suficientă în a garanta că acesta se va supune obligațiilor stabilite de către instanță.

Judecătoria Sectorului 2 dispusese, în 10 mai, eliberarea din arest a lui Dinel Nuțu, în dosarul privind prejudicierea Transgaz Mediaș, instanța admițând atunci cererea acestuia de punere în libertate pe cauțiune. Judecătorii au stabilit atunci ca Dinel Nuțu să plătească o cauțiune de 50.000 de euro.

Dinel Nuțu este judecat, alături de alte persoane, în dosarul în care este acuzat de „asociere în vederea săvârșirii de infracțiuni”, în cazul prejudicierii Transgaz Mediaș.

În 22 februarie 2012, Curtea de Apel București a anulat condamnarea la șapte ani de închisoare primită de Dinel Nuțu, fost Staicu, într-un alt dosar, privind fraudarea Băncii Internaționale a Religiilor (BIR), în care acesta a fost judecat pentru complicitate la abuz în serviciu, dispunând anularea mandatului de executare a pedepsei.

Completul Curții de Apel București care a anulat sentința lui Dinel Staicu și-a motivat decizia prin aceea că în cazul acestuia a existat o dublare a procedurilor judiciare, totul începând de la înregistrarea a două sesizări cu același obiect la Inspectoratul Poliției Române-București și Inspcetoratul Poliției Județene (IPJ) Dolj.

Curtea de Apel București îl condamnase definitiv, în 4 aprilie 2011, pe Dinel Staicu la șapte ani de închisoare cu executare în dosarul fraudării Băncii Internaționale a Religiilor, instanța reducând cu cinci ani pedeapsa primită de acesta la Tribunalul Capitalei.

Omul de afaceri a fost atunci de negăsit, astfel că instanța de executare a pedepsei l-a dat în urmărire națională pe vechiul nume.

Noul nume al lui Dinel Staicu a devenit legal de la 1 aprilie 2011, când omul de afaceri și-a ridicat noua carte de identitate, însă autoritățile au fost informate de această schimbare în 6 aprilie 2011, după ce, la cererea jurnaliștilor, au cerut informații de la Centrul Național de Administrare a Bazelor de Date.

Astfel, în 7 aprilie 2011, Dinel Nuțu a fost dat în urmărire internațională, pe numele lui fiind emis un mandat european de arestare.

Dinel Nuțu a fost prins în 19 aprilie 2011, în localitatea Mako din Ungaria, acesta fiind încarcerat la Penitenciarul Rahova.

Catalin Lupasteanu, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ziua Z pentru Dominic Fritz! Verdictul Curții Supreme îi poate ARUNCA ÎN AER cariera politică
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Ciprian Ciucu audiat la DNA. Informații de ultimă oră despre primarul Capitalei
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova, apariție rară în costum de baie. Cum arată rusoaica la 39 de ani
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. Fost consilier prezidențial: „Fără acordul lui George Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
Mediafax
Țara cu cel mai scăzut nivel de muncitori din ultimul deceniu. De ce nu trebuie să te duci acolo
Click
678 de călugărițe și-au donat creierul într-un experiment unic. Ce a descoperit celebrul studiu din 1986?
Digi24
Societatea secretă a elitei mondiale, expusă accidental pe internet. Ce discută miliardarii și când are loc următoarea întâlnire
Cancan.ro
Robert Lele și clarinetistul Vasile Pandelescu, ridicați de acasă de polițiști! Ce probleme are soțul Andrei Voloș
Ce se întâmplă doctore
Și-a surprins fanii cu o fotografie din copilărie. Imaginea care a stârnit valuri de reacții în mediul online. Nimeni nu l-a recunoscut. Tu știi cine este?
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Dacia Spring 2026 a fost confirmat oficial. Rivalul pentru BYD Dolphin Surf și Hyundai Inster va fi produs în Europa
Descopera.ro
3 motive pentru care extratereștrii nu ne vizitează
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Ce este alexitimia? O problemă cu care se confruntă milioane de oameni