Prima pagină » Știri » Efectul seismului din Italia: ce verificări face Ministerul Sănătății

Efectul seismului din Italia: ce verificări face Ministerul Sănătății

Efectul seismului din Italia: ce verificări face Ministerul Sănătății
Ministerul Sănătății a început o evaluare a spitalelor de stat pentru a vedea în ce stare sunt din punct de vedere al riscului seismic, a declarat pentru MEDIAFAX ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu.

Ministerul Sănătății a demarat o verificare a infrastructurii spitalelor din România din punct de vedere al rezistenței în caz de cutremur.

„Am început o evaluare a infrastructurii tuturor spitalelor de stat pentru a vedea în ce situație se află din punct de vedere al riscului seismic”, a declarat ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu.

Declarația vine la o zi după ce un cutremur devastator a distrus mai multe orașe din Italia. Potrivit unui bilanț al autorităților, la momentul transmiterii știrii, doi români și-au pierdut viața după seism, alți patru sunt internați în spitale cu răni destul de grave, iar alți opt români sunt în continuare dați dispăruți. Cel puțin 247 de persoane au murit, printre care mulți copii, iar alte sute au fost rănite în urma cutremurelor produse în cursul nopții de marți spre miercuri în centrul Italiei, au anunțat și autoritățile italiene, citate de publicația Corriere Della Sera.

De asemenea, miercuri, Guvernul a semnat un memorandum pentru construirea unei noi clădiri pentru Institutul de Boli Cardiovasculare „CC Iliescu”, care are risc seismic de gradul doi, și pentru construirea unei noi aripi a Spitalului „Marie Curie” și renovarea clădirii vechi. Costurile vor fi suportate de mediul privat, fiind vorba de un parteneriat public-privat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe