Prima pagină » Știri » Firea: Primăria Capitalei a atras fonduri europene nerambursabile în valoare de 920 de milioane euro

Firea: Primăria Capitalei a atras fonduri europene nerambursabile în valoare de 920 de milioane euro

Firea: Primăria Capitalei a atras fonduri europene nerambursabile în valoare de 920 de milioane euro
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, scrie pe pagina sa de Facebook, că instituția pe care o conducere a atras fonduri europene nerambursabile, în ultimii trei ani, în valoare totală de 920 de milioane de euro.

„Am semnat contractul de finanțare aferent proiectului de „Extindere și reabilitare a infrastructurii de apă și apă uzată în zonele Ghidigeni, Olteniței, Cheile Turzii și Henri Coandă din Municipiul București”, proiect co-finanțat din Fondul de Coeziune prin POIM 2014-2020, ce presupune extinderea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, precum și reconfigurarea sistemului de apă uzata din aria de proiect, in valoare de aproximativ 68 de milioane euro”, a scris edilul pe Facebook.

Firea explică faptul că, de la preluarea mandatului de primar general, a semnat alte 13 contracte cu finanțare europeană prin Programul Operațional Regional (POR) 2014 – 2020, cu o valoare totală de aproximativ 279 milioane de euro, ce vizează achiziția a 100 de tramvaie, 100 de autobuze electrice, precum și modernizarea unui tronson de 1,1 km cale dublă linie de tramvai pe Bd. Vasile Milea.

„De asemenea, Primaria Capitalei a atras fonduri europene, prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 pentru „Finalizarea Stației de Epurare Glina, reabilitarea principalelor colectoare de canalizare și a canalului colector Dâmbovița (Caseta) în Municipiul București – Etapa a II a”, cel mai mare proiect de mediu din România, cu finanțare europeană, în valoare totală de 360 de milioane de euro, si lucreaza la documentatia necesara pentru accesarea fondurilor europene nerambursabile pentru modernizarea a peste 200 km din rețeaua primară prin POIM, în valoare de aproximativ 213 milioane de euro”, explică sursa menționată.

Astfel, spune Gabriela Firea, Primăria Capitalei atrage, în total, aproximativ 920 de milioane de euro, fonduri nerambursabile.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
MAE, alertă maximă pentru Israel: români, nu călătoriți. Spațiul aerian a fost închis
Digi24
Ce semnificație simbolică în iudaism are momentul atacului SUA-Israel asupra Iranului
Cancan.ro
A semnat cu Antena 1 după ce a demisionat de la postul concurent, în februarie 2026! Lovitură în televiziune!
Prosport.ro
FOTO. Sharapova a intrat în piscina cu apă termală, dar a lăsat prea mult la vedere
Adevarul
Harta autostrăzilor din România aprinde spiritele. De ce s-a oprit Ceaușescu la doar 113 kilometri?
Mediafax
Trump confirmă că SUA au început „operațiuni militare majore” în Iran
Click
Rețeta grecească de post care face furori. Cartofi și dovlecei mai gustoși ca orice friptură!
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Fiul unei celebre vedete TV a murit! Tânărul avea doar 23 de ani. Prima ipoteză a polițiștilor despre cauza morții a sfâșiat familia
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
„Harta limbii” care ne-a fost arătată în copilărie este complet greșită. Iată de ce!