Prima pagină » Știri » Frunzăverde: Meritele lui Radu Vasile rămân incontestabile în construirea României de astăzi

Frunzăverde: Meritele lui Radu Vasile rămân incontestabile în construirea României de astăzi

Frunzăverde: Meritele lui Radu Vasile rămân incontestabile în construirea României de astăzi
Vicepreședintele PNL Sorin Frunzăverde, fost ministru al Turismului în Guvernul Radu Vasile, spune că meritele fostului premier rămân incontestabile în construirea României, iar perioada cabinetului condus de acesta a înscris definitiv România pe parcursul integrării europene și euroatlantice.

Vicepreședintele PNL Sorin Frunzăverde, fost ministru al Turismului în Guvernul Radu Vasile, spune că meritele fostului premier rămân incontestabile în construirea României, iar perioada cabinetului condus de acesta a înscris definitiv România pe parcursul integrării europene și euroatlantice.

„Radu Vasile a fost premierul României într-o perioadă grea pentru țară, de restructurări majore în viața economică și socială, de reconstrucție instituțională, și care a înscris definitiv România pe parcursul integrării europene și euroatlantice. Meritele lui rămân incontestabile în construirea României de astăzi”, a declarat Frunzăverde pentru MEDIAFAX.

El a mai spus că „perioada în care Radu Vasile a fost absent din viața publică din cauza suferinței îndelungate reprezintă o pierdere pentru viața politică românească”.

Radu Vasile, în vârstă de 71 de ani, a murit în noaptea de marți spre miercuri.

Fostul premier țărănist Radu Vasile suferea de cancer la colon, iar în urmă cu trei ani fusese operat, el tratându-se atat în țară, cât și în Isreal.

Radu Vasile a fost prim-ministru în perioada aprilie 1998 și decembrie 1999, propus de PNȚCD. Radu Vasile a fost senator PD de Argeș în legislatura 2000-2004, iar în 2 februarie 2004 a fost ales vicepreședinte al Senatului, la propunerea PD, înlocuindu-l pe senatorul Ion Vela.

Cariera sa politică a fost legată de PNȚCD, formațiune în care a fost secretar general și membru al Biroului de Conducere.

De asemenea, Radu Vasile a fost profesor la ASE.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Motivul ULUITOR pentru care turiștii sunt „descurajați” să mai viziteze Statele Unite ale Americii
Digi24
Noi date în cazul accidentului din Timiș: ce avea șoferul în sânge, conform raportului toxicologic
Cancan.ro
Milionarul din România care s-a declarat 'sărac' în instanță ca să scape de pensia alimentară. Judecătorii i-au descoperit averea uriașă!
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan, apariție în costum de baie după ce a fost dată afară de Antena 1!
Adevarul
Banii ținuți la saltea își pierd din valoare. Cum îi poți proteja de inflație
Mediafax
Vinul ROȘU, între mit și știință: Ce impact are cu adevărat asupra sănătății
Click
Educație de lux pentru copiii Andrei și ai lui Cătălin Măruță. Cât plătesc cei doi pentru școala Evei și a lui David
Digi24
Ce răspuns a dat Nicușor Dan la întrebarea: „Ar trebui România să se simtă amenințată de discursul violent al lui Donald Trump
Cancan.ro
Andrea Andrade a murit la doar 35 de ani. Boala necruțătoare de care suferea din 2017
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Monica Tatoiu în tinerețe. Imagini inedite cu femeia de afaceri
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Nimeni nu a vrut acest Audi A6, condus de Klaus Iohannis când era primar. Acum e scos la licitație cu 3.500 euro
Descopera.ro
Meseriile care vor dispărea până în 2030, 2045 sau 2050
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: -Măria, vecina m-a invitat la o cafea, a stins lumina şi s-a dezbrăcat…
Descopera.ro
Epidemia invizibilă care afectează 1 din 5 oameni