Prima pagină » Știri » Peste 130 de avocați din Vaslui, executați silit de CJAS din cauza datoriilor

Peste 130 de avocați din Vaslui, executați silit de CJAS din cauza datoriilor

Un număr de132 de avocați vasluieni vor fi executați silit de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate (CJAS) din cauza datoriilor foarte mari la fondul de sănătate și a nedeclarării veniturilor anuale pe care le aceștia le obțin din activitate.

 

Un număr de132 de avocați vasluieni vor fi executați silit de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate (CJAS) din cauza datoriilor foarte mari la fondul de sănătate și a nedeclarării veniturilor anuale pe care le aceștia le obțin din activitate.

La cele 157 de notificări trimise către cabinetele de avocatură, pe baza datelor furnizate de baroul din Vaslui, la doar 25 s-a primit răspuns din partea avocaților, aceștia declarându-și veniturile realizate în ultimii cinci ani. Restul avocaților figurează în evidențele CJAS Vaslui cu debite anuale ce depășesc 1.300 de lei de fiecare contribuabil, suma totală ajungând la peste 200.000 de lei.

"Pentru toți cei 132 de avocați, am înaintat situația către corpul de control al instituției, care va merge direct la cabinetele de avocatură pentru a-i înștiința de obligațiile legale pe care le au. Unde nu se vor conforma, vom trece la executarea silită", a declarat Maria Vlasici, director adjunct în cadrul CJAS Vaslui.

Reprezentanții Baroului de Avocați Vaslui nu a luat nicio măsură împotriva propriilor membri datori la fondul de sănătate deoarece, după cum susține prodecanul Eugen Budacea, nu au obligația legală de a monitoriza activitatea avocaților pe linia contribuțiilor financiare către diferite instituții ale statului.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Rusia, despre proiectul de lege care aproba unirea cu Republica Moldova: Occidentul ar trebui să folosească termenul de „anexare”
Digi24
EXCLUSIV Mircea Cărtărescu, în mijlocul unei controverse după o poză editată cu AI de la întâlnirea sa cu papa. Reacția scriitorului
Cancan.ro
Magicianul Daniel a fost dat dispărut pe 14 iunie 2026. După 10 zile, l-au găsit MORT 😲
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Mai e AUR partid extremist? Marea schimbare din haosul politic
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Mirabela Dauer, mărturisiri dureroase despre fiul ei pe care nu l-a mai văzut de peste două decenii: „Nu mi-a zis mamă niciodată”
Digi24
VIDEO Nicușor Dan: „20 de ani m-am luptat cu sistemul. Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful lui”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, apariție de senzație în Grecia. Fotografiile în costum de baie i-au cucerit pe fani
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
De ce nu este bine să lăsăm copiii în mașină pe caniculă?