Prima pagină » Știri » Ponta îi acuză pe Băsescu și PDL că au vrut să intervină ilegal în procesul Voiculescu-ICA

Ponta îi acuză pe Băsescu și PDL că au vrut să intervină ilegal în procesul Voiculescu-ICA

Ponta îi acuză pe Băsescu și PDL că au vrut să intervină ilegal în procesul Voiculescu-ICA
Premierul Ponta i-a acuzat, vineri, pe președintele suspendat Traian Băsescu și pe membrii PDL că au încercat să intervină în procesul lui Dan Voiculescu privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), prin intermedul unui director numit în 2005, în mandatul fostului ministru al Agriculturii Gheorghe Flutur (PDL), care a depus la dosar o opinie separată.

Premierul Ponta i-a acuzat, vineri, pe președintele suspendat Traian Băsescu și pe membrii PDL că au încercat să intervină în procesul lui Dan Voiculescu privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), prin intermedul unui director numit în 2005, în mandatul fostului ministru al Agriculturii Gheorghe Flutur (PDL), care a depus la dosar o opinie separată.

Opinia depusă la Tribunalul București de către directorul respectiv, Rela Ștefănescu, a fost formulată de un expert contabil independent, fără acordul ministerului, și influența prejudiciul cercetat.

Rela Ștefănescu este director la Direcția Juridică a Ministerului Agriculturii.

„A fost trimisă o adresă pentru obiecții la raportul de expertiză și atașată o opinie separată, a unui expert contabil, care contrazice acest raport”, a spus premierul.

Ponta a precizat că ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a anunțat Tribunalul București că această opinie separată a fost depusă fără acordul ministerului și cu încălarea legii , l-a suspendat din funcție pe director pentru cercetări și a depus o sesizare penală la Direcția Națională Anticorupție împotriva acestuia.

„Este un nou caz de înscenare grosolană pentru campania privind referendumul și o acțiune de încălcare a actelor normative solicitată anumitor persoane rămase în minister. PDL a acuzat Guvernul că va influența procesul Voiculescu-ICA, dar a fost vorba de fapt de o acțiune gândită și concertată a stafului de campanie a lui Traian Băsescu.

La sfârșitul lunii iunie, avocatul lui Dan Voiculescu a cerut instanței supreme declinarea dosarului său privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare la Tribunalul București, după ce le-a înmânat judecătorilor hotărârea publicată în Monitorul Oficial care atestă că Voiculescu nu mai este senator.

Senatorul Dan Voiculescu și-a depus demisia din funcție, începând cu data de 25 iunie.

La începutul lunii decembrie 2008, președintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a fost trimis în judecată, alături de alte 12 persoane, în dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare.

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție susțin că privatizarea frauduloasă a ICA ar fi fost făcută în folosul lui Dan Voiculescu, fiind realizată prin subevaluarea bunurilor institutului cu peste 7,7 milioane de euro.

Dan Voiculescu, acționar majoritar al SC Grupul Industrial Voiculescu și Compania (Grivco) SA București, membru al Adunării Generale a Acționarilor (AGA) și al Consiliului de Administrație (CA) al Institutului de Chimie Alimentară, membru al AGA și director general al SC Bioprod SA București, este acuzat de „folosire, de către o persoană care îndeplinește o funcție de conducere într-un partid, a influenței și autorității date de această calitate în scopul de a obține, pentru sine sau pentru altul, bani, bunuri, sau alte foloase necuvenite și spălare de bani, ambele în formă continuată”.

Potrivit procurorilor, prejudiciul produs în urma acestei privatizări se ridică la peste 60 de milioane de euro.

Alături de Voiculescu, procurorii DNA i-au trimis în judecată și pe Corneliu Popa, Cătălin Sandu Jean, Gheorghe Mencinicopschi, Sorin Pantiș, Vlad Nicolae Săvulescu, Marian Gheorghe Domnișoru, Gheorghe Sin, Constantin Baciu, Alexandru Petre, Marinescu Grigore, Vica Ene și Flavius Adrian Pop. Toți aceștia sunt acuzați de complicitate la stabilirea, cu intenție, a unei valori diminuate față de cea reală a bunurilor aparținând agenților economici la care statul este acționar, comisă în acțiunea de privatizare în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, în formă continuată.

Gheorghe Mencinicopschi a fost membru al PC, director general și membru al AGA și, ulterior, al CA al ICA SA București. El este acuzat și de abuz în serviciu contra intereselor publice, precum și de fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crește din nou mortalitatea infantilă în România. Investițiile în sănătate sunt în continuare scăzute
Digi24
Surse WSJ dezvăluie că Emiratele Arabe Unite au lovit direct Iranul, fără să revendice atacurile
Cancan.ro
Primele imagini cu Cabral și Andreea, după ce s-a aflat despre DIVORȚ‼️ Încă trăiesc împreună, dar își fac viața separat. Au renunțat amândoi la verighete și...😲 😲
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Planul lui Nicușor Dan pentru un nou guvern. Bolojan și Grindeanu, variante excluse de prim-ministru - SURSE
Mediafax
Situație fără precedent într-o țară: 50 de orașe sufocate de temperaturi extreme
Click
Câștigau 2.300 de euro în Olanda, dar au ales să revină în România. Motivul pentru care un cuplu a renunțat la viața din străinătate: „Am rămas șocați când am venit”
Digi24
De ce nu mai înaintează soldații ruși pe frontul din Ucraina? Principala problemă a armatei ruse pe care Putin nu a reușit să o rezolve
Cancan.ro
Elena Mateescu anunță urgia care lovește România. Vin ploi puternice, tunete și lapoviță la munte
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Raluca Bădulescu în costum de baie și fără perucă. Imagini rare cu vedeta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se deschide Transfăgărășan în 2026. Autoritățile au început deja deszăpezirea „celui mai frumos drum din lume”
Descopera.ro
După jumătate de secol, flăcările de la „Porțile Iadului” s-ar putea stinge
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Măria mea se tăvălea cu un tip în patul nostru matrimonial
Descopera.ro
De ce simți imediat dacă îți place de cineva? Explicația din neuroștiință!