Prima pagină » Știri » REACȚIE. Nicolae Băniciou acuză guvernul Orban că nu a luat măsuri care să salveze HoReCa de la dezastru. „Până la finalul anului 40 la sută dintre localuri se vor închide”

REACȚIE. Nicolae Băniciou acuză guvernul Orban că nu a luat măsuri care să salveze HoReCa de la dezastru. „Până la finalul anului 40 la sută dintre localuri se vor închide”

REACȚIE. Nicolae Băniciou acuză guvernul Orban că nu a luat măsuri care să salveze HoReCa de la dezastru. „Până la finalul anului 40 la sută dintre localuri se vor închide”

Deputatul PSD Nicolae Băniciou a acuzat guvernul Orban, într-o postare pe Facebook, că, atunci când s-au decis măsurile de relaxare socială, după transformarea stării de urgență în stare de alertă, nu s-a ținut cont și de nevoile industriei HoReCa, grav afectată de efectele pandemiei. 

Nicoae Băniciou a comentat, pe contul său de Facebook, lipsa unor măsuri urgente pe care guvernații români ar fi trebuit să le ia pentru salvarea afacerilor din industria ospitalității, în condițiile în care, în alte state europene s-au luat deja măsuri importante.

„Noua stare de urgență /rebotezată stare de alertă / votată pe repede-înainte în Parlament/ anunțată cu 10 minute înainte de ora 12 a intrat în vigoare/ sau nu…cine mai știe!

Cert este că aceasta vine la pachet cu noi și vechi restricții și limitări ale drepturilor și libertăților noastre!

Cu ceea ce NU VINE, în schimb, această nouă formă de “guvernare” ar fi un ajutor pentru industria HoReCa, printre primele şi poate cea mai lovită de pan­demia de Covid-19, fiind totuși vorba de busi­nessuri cu afaceri cumulate de peste 20 mld. lei anual!
Mă uit în jur, în Europa, unde discuţia privind acest domeniu s-a purtat în cele mai multe ţări și s-au luat diferite măsuri concrete, după cum vă pot exemplifica mai jos:

-Primarul Vienei a emis gastro-cupoane în valoare de până la 50 de euro pentru fiecare familie, acestea servind la achitarea consumației în restaurante și cafenele vieneze, o formă de a mulțumi cetățenilor pentru înțelegerea de care au dat dovadă în timpul crizei covid-19 și o formă extrem de importantă de ajutor a industriei!

-Primarul din Vilnius, Lituania a decis ca oraşul-capitală să fie transformat într-o mare terasă. O mare parte din spaţiul public va fi acordată proprietarilor de baruri şi restaurante care îşi pot răspândi mesele astfel încât să respecte re­gulile de distanţare socială!

– Primarul din Paris Anne Hidalgo prezintă chiar ipoteza conform căreia „străzile întregi ar putea fi rezervate gratuit restaurantelor, cafenelelor și barurilor”. Chiar mai mult, pentru acestea, se instituie și un sistem de„ impozit zero ”, în special pentru baruri și restaurante care vor fi scutite de drepturi rutiere, taxe pe afișaje sau terase (adică ajutor echivalent cu mai mult de 10 milioane de euro) ”

-După această comparație cu ceea ce fac alții, să revenim la ale noastre!

„Puteți să vă luați termosul, să vă puneți din termos o cafea, să savurați cafeaua privind peisajul”. – perora domnul Prim-ministru Orban!

Încasările sunt dezastruoase

Bucureştiul este, de departe, cel mai important pol de restaurante, indiferent că e vorba de gastronomie fină, de localuri de zi cu zi sau de shaormerii, cu un total de 2.000 de unităţi, la care se adaugă alte 4.000 de baruri şi cafenele. La noi ce măsuri s-au luat?

O parte din ele şi-au regândit modele de business şi meniuri, au investit din surse proprii în resurse suplimentare pentru a se putea axa pe zona de delivery.
Chiar şi aşa, însă, valoarea încasărilor este de maximum 10-15% din cifra de afaceri aferentă perioadelor anterioare.

Odată redeschise terasele, segmentul de livrare se va reduce la zero, iar investiția făcută va fi aproape inutilă. În contextul actual, până la finalul anului 40% dintre localuri se vor închide dacă nu vor fi protejate de stat.

Înteleg sa protejam populatia de covid insa nici pe zona asta nu vad mari schimbari – testarea, auzim ca se va face dar nu stim când si nici macar cum , măștile devin obligatorii in spatiile inchise dar nu se găsesc sau nu toti au bani sa le cumpere… si tot asa … deci pina la urma , care sunt masurile dle Orban???”, a scris Nicolae Bănicioiu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Prosport.ro
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Adevarul
Criza politică împinge România spre un șoc economic devastator. Avertismentul unui economist de top
Mediafax
Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei
Click
Vacanță, în gașcă, în Mauritius! Poze rare cu soția lui Dan Negru: „Am reușit să ne păstrăm căsnicia în discreție.”
Digi24
Reacția furioasă a Iranulului după ce șeful NATO a spus că Italia şi România au ajutat SUA să atace Iranul: „O mărturisire zdrobitoare”
Cancan.ro
Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
TOP 5 Cele mai păguboase mașini second-hand disponibile în România în 2026
Descopera.ro
Mesaje de la extratereștri au ajuns deja pe Pământ?!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Este oficial! A fost descoperită a treia galaxie fără materie întunecată