Prima pagină » Știri » Serviciu de alertare prin SMS pentru românii care călătoresc în străinătate, lansat la MAE

Serviciu de alertare prin SMS pentru românii care călătoresc în străinătate, lansat la MAE

Serviciu de alertare prin SMS pentru românii care călătoresc în străinătate, lansat la MAE
Cetățenii români care călătoresc în străinătate în țări cu riscuri pentru securitatea sau siguranța lor fizică ar putea fi alertați prin SMS privind riscurile la care se expun, cu ajutorul unui serviciu lansat, luni, la MAE

Cetățenii români care călătoresc în străinătate în țări cu riscuri pentru securitatea sau siguranța lor fizică ar putea fi alertați prin SMS privind riscurile la care se expun, cu ajutorul unui serviciu lansat, luni, la MAE, în prezența premierului Victor Ponta.

Serviciul a fost realizat prin cooperarea MAE cu firmele de telefonie mobilă Cosmote, Orange, RCS&RDS și Vodafone. Cetățenii români care călătoresc într-o astfel de zonă și dețin un telefon mobil cu roaming la una dintre cele patru companii vor primi de la intrarea pe teritoriul țării respective, pe lângă obișnuitul mesaj de bun-venit în limba maternă și un SMS privind situația de risc și informații privind datele de contact ale celei mai apropiate misiuni diplomatice a României și ale MAE.

„Îmi plac aceste proiecte, când sectorul privat lucrează împreună cu cel de stat. Sper ca românii să beneficieze cât mai repede de acest serviciu (…) Vreau doar să felicit MAE și cei patru mari operatori pentru un program care poate părea că nu va fi folosit de foarte mulți oameni, dar cei care vor ajunge în aceste țări, îl vor aprecia foarte mult”, a afirmat premierul.

El și-a amintit că atunci când a fost în vizită în Afganistan, la Kandahar, nu a primit un astfel de SMS. „Sper ca data viitoare să primesc și un astfel de SMS”, a spus premierul în engleză, râzând.

La eveniment au participat și reprezentanți ai companiilor menționate și ai Autorității de Reglementare în domeniul telefoniei mobile, ministrul de Externe, Titus Corlățean, ministrul Comunicațiilor, Dan Nica, și reședintele CNA, Răsvan Popescu.

Ministrul Corlățean a precizat că serviciul va funcționa în țări cu risc de conflict armat din Orientul Mijlociu, cum ar fi Siria, dar și în țări cu fenomene meteorologice și naturale periculoase, cum a fost Islanda în timpul erupției vulcanului din urmă cu câțiva ani.

El a precizat că serviciul respectă legea privind protecția datelor cu caracter personal, explicând că MAE nu va accesa baza de date cu caracter personal și că operatorii de telefonie mobilă vor transmite mesajele de avertizare.

Potrivit lui Corlățean, costurile serviciului sunt foarte reduse, datorită parteneriatului cu operatorii de telefonie mobilă, iar abonamentul lunar pe care îl va plăti MAE nu va depăși câteva sute de euro pe lună.

MAE a mai încheiat în urmă cu două săptămâni și un protocol de colaborare cu CNA privind difuzarea în media de stat TV și radio a unor spoturi informative privind alertele de călătorie în țări și zone periculoase.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Țara vecină cu România considerată „noua Mallorca” de către experții în turism