Prima pagină » Știri » STUDIU: Tot mai mulți americani se declară atei, agnostici sau fără o anumită religie

STUDIU: Tot mai mulți americani se declară atei, agnostici sau fără o anumită religie

STUDIU: Tot mai mulți americani se declară atei, agnostici sau fără o anumită religie

Aproape o treime din americani au declarat că nu au nicio religie, o tendinţă în creştere în ultimii ani ce arată procesul de secularizare din Statele Unite, unde creştinismul încă domină, scrie the Washington Post citând un studiu al Pew Research Institute. Doar 63% din americani s-au declarat creștini anul acesta, faţă de 78% în 2007.

De asemenea, 29% dintre americanii adulţi se consideră „atei, agnostici sau fără o anumită religie”, faţă de 16% în 2007, primul an în care Pew Research Institute a măsurat această tendinţă.

Dintre creştini, cel mai mare declin se înregistrează la protestanţi, care au scăzut de la 52% în 2007, la 40% acum. În cazul catolicilor, scăderea este de la 24% în 2007, la 21% în 2021.

Măsurătoarea Pew Research Institute mai arată că un procent de 6% dintre adulţii americani spun că aparțin altor religii, printre care islam (1%), iudaism (1%), budism (1%) şi hinduism (1%).

„Secularizarea evidentă a societăţii americane în secolul 21 nu dă semne de încetinire”, se arată în studiul de la Pew Research.

Studiul mai arată că 45% dintre adulţii americani spun că se roagă zilnic, faţă de 58% în 2007.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Prosport.ro
Reacția germanilor despre Dan Petrescu după ce au văzut că a slăbit 30 de kilograme din cauza tratamentului
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Ninge 10 zile fără oprire în aceste orașe din România. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare