Prima pagină » Știri » Un arhitect brașovean aduce în România soluția pentru cei care vor o casă mare și ieftină

Un arhitect brașovean aduce în România soluția pentru cei care vor o casă mare și ieftină

Un arhitect brașovean a proiectat mai multe locuințe din baloți de paie, al căror preț este de 1000 de euro. Bogdan Mureșan consideră că o astfel de casă poate rezista 100 de ani și e accesibilă oricui vrea să aibă o locuință mare.

Arhitectul va construi prima casă din baloți de paie, care costă  1000 de euro, la Șoncuta Mare în Baia Mare. „Sunt interesat încă din perioada studiilor de proiectarea locuințelor verzi. Am avut onoarea de a fi invitat de Harald Medboe și Eirik Gram Frank, doi prieteni norvegieni, de la care am învățat cum se contruiește o astfel de casă din baloți de paie. Dacă pentru Occident un astfel de proiect are mai mult conotații ecologice, la noi ar putea deveni un proiect social datorită costurilor extrem de scăzute. Anul acesta o voi contrui pe prima la Baia Mare și sper să am proiecte în curând și la Brașov”,  a spus Bogdan Mureșan, citat de presa locală din Brașov.

Arhitectul spune că locuințele din paie rezistă mai bine de la un cutremur decât cele din beton, deoarece sunt elastice. „Baloții reprezintă și o izolație perfectă, deci nu mai este nevoie și alte adaosuri. Singura problemă este apa în exces. Rezistă la o infiltrație de 19% apă în interiorul zidurilor. De asemenea aceste case nu ard, deși toată lumea se gândește la pericolul de incendiu. Au fost făcute teste. Oamenii pot încerca să dea foc unui balot de paie legat și vor vedea că nu arde”, a spus arhitectul. Costul unei case de 75 de metri pătrați este de 1.000 de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Analizele ADN arată cine ar fi fost ultimul șaman siberian