Prima pagină » Știri externe » Un deputat iranian acuză compania Siemens că a vândut Iranului echipamente pentru activitățile nucleare care conțineau EXPLOZIBILI

Un deputat iranian acuză compania Siemens că a vândut Iranului echipamente pentru activitățile nucleare care conțineau EXPLOZIBILI

Un deputat iranian acuză compania Siemens că a vândut Iranului echipamente pentru activitățile nucleare care conțineau EXPLOZIBILI
Un influent deputat iranian, Aladin Borujerdi, a acuzat gigantul industrial german Siemens că a vândut țării sale echipamente ce conțineau mici dispozitive explozive, care au fost reperate de serviciile secrete iraniene și îndepărtate, relatează duminică presa locală, transmite AFP.

Un influent deputat iranian, Aladin Borujerdi, a acuzat gigantul industrial german Siemens că a vândut țării sale echipamente ce conțineau mici dispozitive explozive, care au fost reperate de serviciile secrete iraniene și îndepărtate, relatează duminică presa locală, transmite AFP.

Borujerdi, care prezidează Comisia parlamentară de Securitate Națională și Afaceri Externe, a lansat această acuzație în timpul unui interviu acordat site-ului de știri al Parlamentului, Icana.

„Serviciile de informații și de securitate au descoperit explozibilii în echipamente ce ne-au fost furnizate pentru activitățile noastre nucleare”, a afirmat acesta.

Dispozitivele „urmau să explodeze (…) pentru a perturba întregul sistem. Dar experții iranieni au zădărnicit complotul dușmanului”, a declarat acesta pentru Icana. „Compania Siemens, care a furnizat acest echipament, va trebui să răspundă pentru această acțiune”, a spus el.

Postul iranian de televiziune Press TV a prezentat această acuzație.

Compania Siemens nu a fost disponibilă imediat pentru comentarii, menționează AFP.

Iranul acuză frecvent serviciile de informații occidentale sau israeliene de tentative de sabotaj, dar prezintă puține probe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Este violența înnăscută sau învățată? Un nou studiu încearcă să facă lumină!