Prima pagină » Economic » CNVM l-a amendat joi pe Sima cu 10.000 lei pentru limitarea drepturilor de vot ale SIF în AGA Sibex

CNVM l-a amendat joi pe Sima cu 10.000 lei pentru limitarea drepturilor de vot ale SIF în AGA Sibex

CNVM l-a amendat joi pe Cristian Sima cu suma de 10.000 de lei pentru că în luna septembrie, când ocupa funcția de director general al Sibex și președinte CA, a limitat împreună cu alți doi administratori drepturile de vot ale celor cinci SIF-uri și ale SSIF Broker în AGA bursei de la Sibiu.

Sancțiuni similare au fost aplicate și lui Paul Gabriel Miclăuș, care atunci era vicepreședinte CA și miercuri a fost numit președinte al Consiliului, și lui Alexandru Găitan, care a demisionat la 1 octombrie.

Sima a fost revocat miercuri din funcțiile de conducere de la Sibex, deoarece nu a fost prezent la bursă în timpul controlului efectuat de CNVM. El nu mai poate fi contactat de peste zece zile.

Potrivit noului președinte CA al Sibex, înlocuirea nu are legătură cu informațiile apărute în piața de capital că Sima ar fi dispărut cu banii unor clienți care tranzacționau pe piețe externe printr-o firmă pe care el o deținea.

Firma WBS Holding este deținută de Sima și înregistrată în Insulele Virgine Britanice. Până anul trecut Sima a fost acționar la WBS România, firmă de brokeraj supravegheată de CNVM. El a vândut anul trecut acțiunile la WBS România pentru a evita o incompatibilitate cu funcțiile de președinte CA și director general al Sibex.

O altă ipoteză vehiculată în piața de capital referitoare la dispariția lui Sima este că el ar fi pierdut banii mai multor clienți în urma acestor tranzacții, cu grad ridicat de risc.

Printre clienții lui Sima se regăsește și fostul ministrul al Finanțelor Daniel Dăianu.

Odată cu ordonanțele prin care i-a sancționat pe Sima, Miclăuș și Găitan, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare (CNVM) a dispus actualului Consiliu de Administrație să ridice suspendarea drepturilor de vot ale SIF-urilor și SSIF Broker.

„În considerarea faptului că deținerile acționarilor Sibex – Sibiu Stock Exchange (cele cinci SIF-uri și SSIF Broker – n.r.) vizați direct prin suspendarea drepturilor de vot reprezintă aproximativ 20% din capitalul social, există riscul major de derulare a unei adunări generale cu nerespectarea drepturilor acționarilor, situație de natură a perturba grav activitatea operatorului de piață”, se arată într-o ordonanță emisă joi de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare (CNVM).

Actualul Consiliu este format din Miclăuș, Dan Simionescu (reprezentant al SIF Transilvania), și doi membri provizorii, avocatul Gabriel Biriș și brokerul Iancu Stavrositu. Un loc este vacant.

În noaptea de 21 – 22 septembrie, CNVM a amânat AGA de la Sibex, în care urma să se discute revocarea Consiliului de Administrație, și a solicitat clarificări după ce trei administratori ai bursei au anunțat noaptea, cu câteva ore înainte de AGA, că au decis să limiteze drepturile de vot ale SIF-urilor întrucât acestea acționează concertat.

Atunci, drepturile de vot ale celor cinci SIF-uri și SSIF Broker urmau să fie limitate la 5%, față de 20% cât dețin împreună.

Decizia administratorilor Sibex a fost bazată pe faptul că cele cinci SIF-uri și SSIF Broker se regăsesc împreună în acționariatul mai multor companii, printre care și companii listate.

Această decizie a Consiliului de Administrație a venit la patru zile după ce CNVM a obligat mai mulți acționari ai Sibex să își reducă participația la pragul legal de 5% din acțiuni, întrucât instituția a stabilit că aceștia acționează.

Primul grup este format în jurul firmei de brokeraj WBS România, din al cărei acționariat și a conducere a ieșit Cristian Sima pentru a prelua funcțiile de președinte CA și director general al Sibex. Grupul deține concertat 16% din acțiuni.

O dispunere similară a fost dată atunci și pentru omul de afaceri Radu Dimofte și Andrei Mihai Bejenaru, care dețin împreună 8,25% din titluri.

În AGA amânată în septembrie, acționarii Sibex urmau să discute sâmbătă revocarea Consiliului de Administrație și alegerea unor noi administratori, la solicitarea unui grup de acționari, pe fondul pierderilor înregistrate de bursă. Principalul vizat de revocare era Sima.

Surse din piața de capital au declarat miercuri pentru MEDIAFAX că Sima a transmis la 1 octombrie un email unui director de la bursa din Sibiu în care scria că i-au fost furate laptopul, telefonul, actele și cardul bancar și cerea blocarea acestora.

Ulterior, angajații Sibex au încercat de mai multe ori, fără succes, să îl contacteze pe Sima. La casa pe care Sima o are în Elveția, postul telefonic este suspendat, au menționat sursele.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Cremele de protecție solară sunt esențiale, însă unele pot fi neconforme