Prima pagină » Știri » Medicul neurochirurg care evalua copii cu dizabilități din județul Bacău a fost arestat preventiv

Medicul neurochirurg care evalua copii cu dizabilități din județul Bacău a fost arestat preventiv

Medicul de neurochirurgie infantilă Elena Munteanu, acuzat că ar fi condiționat eliberarea unor documente medicale pentru copii cu dizabilități de primirea unor produse sau bani, a fost arestat, vineri, de Curtea de Apel Bacău pentru dare de mită, complicitate la luare de mită și trafic de influență

Medicul de neurochirurgie infantilă Elena Munteanu, acuzat că ar fi condiționat eliberarea unor documente medicale pentru copii cu dizabilități de primirea unor produse sau bani, a fost arestat, vineri, de Curtea de Apel Bacău pentru dare de mită, complicitate la luare de mită și trafic de influență

Curtea de Apel Bacău a emis, vineri, mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 de zile pe numele medicului Elena Munteanu, după ce magistrații au admis recursul formulat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bacău la sentința dată inițial de Tribunalul Bacău, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În 23 octombrie, judecătorii Tribunalului Bacău au respins propunerea făcută de procurori, aceea ca Elena Munteanu să fie cercetată în stare de arest preventiv.

Potrivit portalului instanțelor de judecată, sentința dată de Cutea de Apel Bacău este definitivă.

În motivarea depusă în instanță de către procurorii Parchetului Tribunalului Bacău, se arată că medicul specialist în neurologie și psihiatrie pediatrică Elena Munteanu, în calitate de membru al Serviciului de Evaluare Complexă a Copilului cu Dizabilități din cadrul Direcției pentru Protecția Copilului Bacău, condiționa eliberarea documentelor medicale de primirea unor sume de bani sau bunuri.

Conform anchetatorilor, banii și produsele alimentare erau pretinse de către medic atât pentru cazurile reale, care necesitau revizuiri anuale în vederea menținerii gradului de handicap, cât și pentru a influența ceilalți membri ai comisiei de evaluare din care făcea parte.

Acest caz se află în atenția anchetatorilor încă din luna iulie, când a și fost deschis dosar penal în baza unor informații și date primite de procurori.

Procurorii băcăuani, sprijiniți de polițiști și lucrători ai structurilor Direcției Naționale Anticorupție din mai multe județe ale Moldovei, au descins, pe 22 octombrie, la locuința și cabinetele medicului Elena Munteanu, precum și la locuința mamei acesteia.

În urma perchezițiilor, anchetatorii au ridicat înscrisuri și mai mulți saci cu medicamente, precum și peste 200.000 de lei și 13.000 de euro. Astfel, la locuința mamei Elenei Munteanu au fost găsiți 140.000 de lei, în timp ce în seiful din casa aceluiași medic s-au descoperit 35.000 de lei și 10.200 de euro, precum și numeroase certificate de trezorerie și carduri bancare, atât pe numele femeii, cât și pe cel al mamei acesteia.

În același dosar, procurorii băcăuani îl anchetează și pe medicul Costel Sălbaticu, în calitate de președinte al Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Bacău, precum și patru aparținători ai persoanelor cu handicap evaluate.

Tot în urma descinderilor din 22 octombrie, procurorii au confiscat de la locuința medicului Costel Sălbaticu suma de 28.000 de lei, 3.000 de euro și 100 de lire sterline.

În ceea ce-l privește pe acest medic, procurorii au decis să fie cercetat în stare de libertate, însă cu interdicția de a nu părăsi țara.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Regizoarea româno-americană Natalie Musteață a câștigat Oscarul cu scurtmetrajul „Two People Exchanging Saliva”
Digi24
Voodoo, răpiri și trădare: Povestea loviturii de stat eșuate și a generalului care a luptat desculț cu o armată de dezertori
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii
Mediafax
Nicușor Dan și Ilie Bolojan, întâlniri cu secretarul general al OCDE și reprezentanții OMV
Click
„Îi plăcea să mănânce simplu” Rețeta de post cu spanac pe care Nicolae Ceaușescu o consuma pe săturate. Leguma pe care o evita cu desăvârșire
Digi24
„Veţi vedea curând”. Iranul dezminte afirmaţiile lui Hegseth şi spune că „nu există nicio problemă” cu liderul Mojtaba Khamenei
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă faci stânga în sensul giratoriu de pe banda din dreapta? Regula din noul Cod Rutier 2026
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
O migrație masivă de stele s-a întâmplat în galaxia noastră în urmă cu miliarde de ani