Prima pagină » Știri » Peste 10.000 de solicitări de ajutoare pentru încălzire au fost înregistrate la Primăria Arad

Peste 10.000 de solicitări de ajutoare pentru încălzire au fost înregistrate la Primăria Arad

Peste 10.000 de cereri de ajutoare financiare pentru încălzirea locuinței au fost depuse la Primăria Arad, până la termenul limită, acestea urmând să fie analizate în vederea aprobării până la începutul lunii decembrie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit reprezentanților Primăriei Arad, până marți seară, când a fost termenul limită pentru depunerea cererilor de ajutoare financiare pentru încălzirea locuinței, au fost depuse 10.751 de dosare.

Majoritatea cererilor – 8.091 – sunt depuse de familii racordate la sistemul de termoficare al orașului, gestionat de municipalitate.

În cazul celor care își încălzesc locuințele cu gaz, au fost depuse 1.246 de cereri, iar pentru încălzirea cu lemne sau cărbuni au fost înregistrate 1.414 cereri.

Ajutorul oferit de municipalitate este diferențiat, în funcție de venitul mediu pe membru de familie. De exemplu, în cazul abonaților CET, o familie cu patru persoane și un venit mediu lunar de 615 lei de persoană va obține o reducere de 18 la sută din valoarea facturii, iar o familie de două persoane cu același venit va avea o reducere de 30 la sută.

Persoanele singure beneficiază de o reducere cuprinsă între sută la sută, pentru venituri de până la 155 de lei, și 17 la sută, pentru venituri de până la 1.300 de lei.

Pentru încălzirea cu gaz, limita maximă de venit este de 615 lei, iar ajutorul este cuprins între 19 și 262 de lei, cu condiția să existe consumul de gaz pentru suma primită.

Pentru încălzirea cu lemne și cărbuni, se acordă lunar între 16 și 54 de lei, în funcție de venit, plafonul venitului acceptat fiind tot de 615 lei de persoană.

Cererile depuse vor fi analizate în următoarele două săptămâni, în vederea aprobării.

Față de începutul iernii trecute, au fost înregistrați cu 7,5 la sută mai puțini solicitanți, în condițiile în care în acest sezon rece municipalitatea va subvenționa cu 17,4 lei prețul gigacaloriei, din prețul întreg de 307,4 lei urmând ca populația să plătească 290 de lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Avertisment de la Guvern: România riscă penalizări de 15 miliarde de euro
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Pierderea biodiversității amenință direct sănătatea oamenilor, arată un nou studiu: dispariția polenizatorilor afectează alimentația și veniturile