Prima pagină » Economic » Cel mai scump revelion. Cât a plătit O FAMILIE DE ROMÂNI pentru o vacanță în Bahamas

Cel mai scump revelion. Cât a plătit O FAMILIE DE ROMÂNI pentru o vacanță în Bahamas

Cel mai scump revelion. Cât a plătit O FAMILIE DE ROMÂNI pentru o vacanță în Bahamas
O familie de români cu doi copii a plătit 90.000 de euro pentru a-și petrece revelionul într-un resort de lux în Bahamas, cel mai mare preț achitat vreodată în România pentru o vacanță de Anul Nou, și care include un apartament de 150 de metri pătrați cu vedere la ocean și valet la dispoziție.

O familie de români cu doi copii a plătit 90.000 de euro pentru a-și petrece revelionul într-un resort de lux în Bahamas, cel mai mare preț achitat vreodată în România pentru o vacanță de Anul Nou, și care include un apartament de 150 de metri pătrați cu vedere la ocean și valet la dispoziție.

„Am vândut un pachet de 15 nopți în Bahamas, la un resort de lux, pentru o familie cu doi copii, iar prețul aproximativ a fost 90.000 de euro”, a declarat agenției MEDIAFAX Javier Garcia del Valle, directorul general al Happy Tour, grupul de agenții de la care a fost cumpărată vacanța.
Bilete de avion rezervate sunt la first class, categorie chiar și de două ori mai scumpă decât business class, unde biletele au prețuri cel puțin duble sau triple față de cele de la clasa economic.

Javier Garcia del Valle spune că foarte puțini români zboară la first class, respectiv câteva zeci pe an.

Apartamentul închiriat în Bahamas are aproximativ 150 de metri pătrați, iar camerele au paturi cu apă, trei băi și o terasă cu vedere la ocean. Familia care a închiriat apartamentul are și un valet la dispoziție.

„Turiștii au posibilitatea să se răsfețe la SPA, să înoate în zece piscine și, evident, să facă croaziere pentru a vizita arhipelagul Caraibelor. Vor face scufundări și snorckeling, vor înota cu delfinii și se vor delecta cu preparate ale bucătăriei locale”, a mai spus directorul Happy Tour Group.

În afara de acest pachet turistic, Happy Tour Group a mai vândut vacanțe și în alte destinatii exotice. O premieră națională este revelionul în Kenya, cu zbor charter, direct București – Mobasa. 

Tarifele pornesc de la de la 1.910 de euro de persoană, plus taxe.
O altă noutate pe piața românească este vacanța de iarnă în Palandoken, la 8 kilometri de oraș istoric din estul Turciei, Erzurum. Prețul unui pachet de șapte nopți la schi în Turcia pleacă de la 700 de euro, plus taxe.

Happy Tour este cel mai mare grup de agenții de turism care activează pe piața româneasc și aparține fondului spaniol de investiții GED Capital. Aceasta a cumpărat anul trecut turoperatorul Prestige Tours, fondat de Mircea Vladu, tranzacția fiind realizată prin intermediul agenției de turism Happy Tour.

Achiziția a fost efectuată după cumpărarea, în 2010, a site-ului Paravion.ro, de rezervare a biletelor de avion, și a companiei Travel House.

În decembrie 2007 GED a achiziționat de la Nicolae Demetriade firma Happy Tour, cea mai mare agenție de turism din România după cifra de afaceri.
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
O centrală nucleară, oprită din cauza meduzelor. Câte reactoare a afectat?