Prima pagină » Știri externe » ONU: Fenomenele meteo extreme au caracterizat anul 2012

ONU: Fenomenele meteo extreme au caracterizat anul 2012

ONU: Fenomenele meteo extreme au caracterizat anul 2012
Fenomene extreme s-au produs peste tot în lume în 2012, în special în emisfera de nord, provocând temperaturi record de căldură, reducerea banchizei arctice și perioade de frig extrem, a anunțat miercuri Organizația Meteorologică Mondială (OMM), relatează AFP.

Fenomene extreme s-au produs peste tot în lume în 2012, în special în emisfera de nord, provocând temperaturi record de căldură, reducerea banchizei arctice și perioade de frig extrem, a anunțat miercuri Organizația Meteorologică Mondială (OMM), relatează AFP.

Dacă anul 2012 a început cu fenomenul climatic La Nina de intensitate de la slab la moderat, care a determinat răcirea climatului, temperaturile ajungând până la -50 de grade Celsius în Rusia, începând din aprilie „temperatura medie de pe suprafața pământului și oceanelor a continuat să crească de la o lună la alta”, subliniază astfel experții agenției ONU, cu sediul la Geneva, în declarația anuală privind climatul.

„Instabilitatea naturală a climatului s-a datorat unor fenomene ca El Nino și La Nina, care au un efect asupra temperaturilor și precipitațiilor sezoniere și anuale, dar nu pun în pericol tendința generală de încălzire pe termen lung precum schimbările climatice antropice”, mai exact cele care sunt legate de activitatea umană, afirmă secretarul general al OMM, Michel Jarraud.

Anii din deceniul 2001-2011 sunt cunoscuți ca unii dintre cei mai călduroși înregistrați vreodată, iar primele zece luni ale anului 2012 sugerează că și acest an nu va face excepție, puntează experții agenției ONU.

Astfel, perioada ianuarie-octombrie 2012 se clasează „pe locul nouă în rândul celor mai calde perioade care au fost observate de la începutul măsurătorilor în 1850”, potrivit OMM. Temperatura medie la suprafața globului (masele combinate ale suprafețelor terestre și oceanelor) pentru această perioadă prezintă o anomalie estimată cu aproximativ 0,45 de grade Celsius mai mare decât temperatura normală calculată în perioada cuprinsă între anii 1961-1990 (14,2 grade Celsius).

Informațiile și cifrele finale pentru 2012 vor fi publicate în martie 2013. În plus, OMM va publica la 4 decembrie un raport decenal privind starea climatului la nivel mondial.

Sub efectul încălzirii globale, banchiza Arctică s-a redus până la 3,43 milioane de kilometri pătrați, pe 16 septembrie, aceasta fiind cea mai mică suprafață care a fost constatată de la începerea observațiilor prin satelit, anunță OMM, confirmând date publicate în septembrie de Centrul American de Date privind Zăpezile și Ghețurile (NSIDC).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Vulgata, manuscrisul care a schimbat lumea