Prima pagină » Știri externe » ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Ce scrie presa internațională scrie despre rezultatul și urmările alegerilor legislative din România

ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Ce scrie presa internațională scrie despre rezultatul și urmările alegerilor legislative din România

ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Ce scrie presa internațională scrie despre rezultatul și urmările alegerilor legislative din România
Presa internațională scrie despre posibilul rezultat al ALEGERILOR PARLAMENTARE 2012 de duminică, evocând criza politică din vară și impactul ei după scrutin.

Presa internațională scrie despre posibilul rezultat al ALEGERILOR PARLAMENTARE 2012, de duminică, evocând criza politică din vară și impactul ei după scrutin.

LE FIGARO comentează că „problema nu este cine va câștiga, ci care va fi amploarea Uniunii Social-Liberale (USL)”, pe care o cataloghează drept un „atelaj curios intrat în război în vară împotriva președintelui Traian Băsescu pe care a încercat în zadar să îl debarce” de la putere.

ALEGERI PARLAMENTARE 2012. REZULTATE și EXIT POLL. HARTA INTERACTIVĂ A ALEGERILOR PARLAMENTARE 2012

Publicația se întreabă despre „viitorul acestei coabitări agitate”, în contextul în care președintele va numi viitorul premier pe fundalul unor amenințări cu o nouă procedură de destituire. În România „alianțele se fac de pe o zi pe alta”, iar „criza politică are mult zile înaintea ei”, comentează publicația franceză, notând o „campanie destul de ternă și vidă”.

Cotidianul LE MONDE și agenția ASSOCIATED PRESS ironizează vizita de campanie a lui Dan Diaconescu la Târgu Jiu, la bordul unui Rolls Royce. „Numeroși români nu se mai regăsesc în partidele tradiționale de pe eșicherul politic”, observă publicația franceză, apreciind că pe fundalul tentativei eșuate de destituire a președintelui, crizei economice și dezamăgirii față de politică aceștia „ar putea să se îndrepte spre cel care le-ar putea oferi măcar un tur în Rolls-Royce”.

„Chiar și după standardele românești, politica a fost tumultuoasă anul acesta”, scrie AP, apreciind că românii „sunt sătui de lupta personală pentru putere” dintre Băsescu și Ponta, în timp ce țara rămâne una dintre cele mai sărace și corupte membre ale UE. Sondajele oferă coaliției la putere un procent „confortabil”, dar după alegeri poate apărea o nouă criză politică prin refuzul lui Băsescu de a-l nominaliza pe Ponta premier, pe care l-a făcut „porc”, „mincinos compulsiv” și „pisoi”, notează agenția.

FINANCIAL TIMES scrie, de asemenea, că este așteptată o victorie „confortabilă” a coaliției guvernamentale la ALEGERILE PARLAMENTARE 2012, avertizând că rezultatul poate conduce la instabilitate politică. Publicația citează analiști care „speculează” că noua majoritate, consolidată după scrutin, ar putea lansa o nouă procedură de destituire a președintelui.

Publicația avertizează totodată asupra unei eventuale amenințări a stabilității fiscale obținute prin măsuri de austeritate dureroase începând din 2010.

ALEGERI PARLAMENTARE 2012. REZULTATE și EXIT POLL. HARTA INTERACTIVĂ A ALEGERILOR PARLAMENTARE 2012

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carnea de miel s-a scumpit și în Bulgaria, la fel ca și în România / „Crescătorul bulgar moare zâmbind, dar moare”
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială / O misiune sub semnul restricțiilor din Ierusalim
Click
Noi detalii în cazul medicului ucis și incendiat: suspecta, în vârstă de 40 de ani, ar fi recunoscut fapta. Ce probe au găsit anchetatorii în apartament
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Maia, fiica lui Teo Trandafir. Cum arată tânăra la 21 de ani: „Suntem una singură”!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
O echipă de chimiști a reușit să producă hidrogen din firimituri