Prima pagină » Știri externe » Documente guvernamentale germane furate pentru activitatea de lobby în domeniul farmaceutic

Documente guvernamentale germane furate pentru activitatea de lobby în domeniul farmaceutic

Documente guvernamentale germane furate pentru activitatea de lobby în domeniul farmaceutic
Un prestator de servicii al Ministerului german al Sănătății este suspectat că a furnizat timp de doi ani documente confidențiale importante către activitatea de lobby a farmaciilor, scrie cotidianul Süddeutsche Zeitung, relatează AFP.

Un prestator de servicii al Ministerului german al Sănătății este suspectat că a furnizat timp de doi ani documente confidențiale importante către activitatea de lobby a farmaciilor, scrie cotidianul Süddeutsche Zeitung, relatează AFP.

Acest bărbat, însărcinat cu structura serviciilor informatice aparținând Ministerului Sănătății, ar fi trimis e-mailuri, rapoarte, proiecte de lege și alte date unui complice, un lucrător independent din cadrul activității de lobby pentru industria farmaceutică, scrie ziarul care citează Parchetul din Berlin.

Între documentele livrate figurează o corespondență prin e-mail la cel mai înalt nivel, inclusiv unele redactate de către secretari de stat, miniștri – mai întâi Philipp Rösler, iar ulterior succesorul său Daniel Bahr – sau colaboratori apropiați ai acestora, afirmă publicația.

Obiectivul era să informeze întreprinderile din sector despre proiecte de lege aflate în studiu sau în curs în domeniul farmaceutic, pentru ca acesta să își poată pregăti reacția, continuă ziarul.

Ministrul Sănătății Daniel Bahr s-a declarat „furios” după descoperirea acestui scandal. „Parchetul trebuie să facă lumină rapid”, a insistat oficialul pentru cotidianul Bild.

Spionarea ministerului a început în 2010 și a continuat până în acest an. Luna trecută, percheziții au fost efectuate la Berlin și în landul vecin, Brandeburg. Au fost confiscate calculatoare, potrivit aceleiași surse.

Ministerul și-a exprimat mirarea că interlocutorii săi din industria farmaceutică sunt atât de bine informați în legătură cu schițe de proiecte de lege care, uneori, nu erau cunoscute încă de către ministru sau secretari de stat.

Activitatea de lobby în domeniul farmaceutic este considerată una dintre cele mai puternice activități de acest tip în Germania, scrie presa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică