Prima pagină » Economic » Guvernul a anulat HG-ul Oltchim și nu mai acordă ajutoare. Ce motiv au invocat guvernanții

Guvernul a anulat HG-ul Oltchim și nu mai acordă ajutoare. Ce motiv au invocat guvernanții

Guvernul a anulat HG-ul Oltchim și nu mai acordă ajutoare. Ce motiv au invocat guvernanții
Guvernul a anulat hotărârea în baza căreia o parte dintre angajații Oltchim ar fi trebuit să primească în luna decembrie ajutoare sociale, argumentând că aceștia au încasat salariile restante, iar acordarea ajutoarelor ar genera discriminare între beneficiari și angajații care ar primi doar salariul

Guvernul a anulat hotărârea în baza căreia o parte dintre angajații Oltchim ar fi trebuit să primească în luna decembrie ajutoare sociale, argumentând că aceștia au încasat salariile restante, iar acordarea ajutoarelor ar genera discriminare între beneficiari și angajații care ar primi doar salariul

Acordarea de ajutoare a fost decisă în contextul în care combinatul Oltchim își încetase producția din cauza unor datorii de peste 500 milioane euro, iar angajații nu mai primeau salariile de mai multe luni.

În luna octombrie, Guvernul a hotărât ca pentru 522 de angajați Oltchim, din totalul celor 3.353 salariați, al căror venit mediu lunar pe membru de familie este mai mic decât 786 lei și care nu dețin în proprietate alte locuințe în afara celei de domiciliu, terenuri cu potențial productiv sau utilaje agricole ori de prelucrare a lemnului să fie acordate ajutoare sociale de urgență în sumă de câte 1.400 lei, în două tranșe, în lunile octombrie și noiembrie.

La trei săptămâni după această decizie, Executivul a emis o nouă hotărâre care stabilea că ajutoarele vor fi acordate într-o singură tranșă, în luna decembrie, Guvernul motivând că nu a fost „suficient timp” pentru realizarea tuturor procedurilor administrative care să permită deja plata primei tranșe.

Tot atunci, Guvernul anunța că va notifica oficial Comisia Europeană pentru acordarea la Oltchim a unui ajutor de urgență de 20 milioane euro.

În ședința de joi, Executivul a decis însă să abroge hotărârea privind acordarea de ajutoare de urgență pentru angajații Oltchim.

Contactat de MEDIAFAX, ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu, a arătat că aceste ajutoare nu au mai fost acordate deoarece nu mai era cazul, angajații încasând între timp salariile restante. Acordarea ajutoarelor ar fi generat, în opinia ministrului, o situație discriminatorie între beneficiarii ajutoarelor, care ar fi încasat atât salariul, cât și ajutorul social, și ceilalți angajați care ar fi primit doar salariul.

Ministrul a arătat că, dacă va fi cazul, Guvernul va emite o nouă hotărâre privind acordarea de ajutoare, dar că se speră să nu mai apară o situație care să impună o astfel de măsură.

Premierul Victor Ponta afirma că, în momentul în care a preluat șefia Guvernului, salariații combinatului chimic aveau o restanță de trei luni la plata salariilor

Ministerul Economiei, care controlează Oltchim, a anunțat recent că angajații Oltchim au primit, pe 5 și 6 decembrie, salariile restante din octombrie, iar în perioada 20-21 decembrie vor încasa și avansurile aferente lunii noiembrie. Salariile restante pentru luna septembrie au fost achitate la jumătatea lunii noiembrie.

Ministerul mai arăta că Oltchim a pornit secțiile principale de producție, cu fonduri atrase exclusiv de la clienți, și funcționează la o capacitate de 25-30%, cu aproximativ 800 de muncitori, urmând să se ajungă la o capacitate de 60%.

Încercarea de privatizare a Oltchim a eșuat, întrucât Dan Diaconescu, câștigătorul licitației, nu a plătit până la 1 octombrie suma de 45 milioane euro pentru preluarea acțiunilor deținute de stat.

Guvernul va relua, în prima parte a anului 2013, procesul de privatizare a combinatului cu un investitor strategic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia