Prima pagină » Economic » Ponta: Și eu, și Băsescu trebuie să discutăm cu FMI de CFR Marfă; dacă ne-am răzgândit, să fie în acord

Ponta: Și eu, și Băsescu trebuie să discutăm cu FMI de CFR Marfă; dacă ne-am răzgândit, să fie în acord

Ponta: Și eu, și Băsescu trebuie să discutăm cu FMI de CFR Marfă; dacă ne-am răzgândit, să fie în acord
Premierul Victor Ponta a declarat, joi, că atât el, cât și președintele Traian Băsescu trebuie să discute cu delegația FMI referitor la CFR Marfă, explicând că, dacă România s-a râzgândit în ceea ce privește privatizarea acestei companii, și partenerii financiari externi trebuie să fie de acord.

Premierul Victor Ponta a declarat, joi, că atât el, cât și președintele Traian Băsescu trebuie să discute cu delegația FMI referitor la CFR Marfă, explicând că, dacă România s-a râzgândit în ceea ce privește privatizarea acestei companii, și partenerii financiari externi trebuie să fie de acord.

„Vizita este una importantă pentru că avem și realizări, cele care țin de ajustarea fiscal-bugetară, avem și restanțe, în special de companii. Și la companii, dacă avem în acest moment manageri privați la Tarom, la CFR Infrastructură, trebuie să accelerăm procedura și în altele. Astăzi am vorbit cu domnul Niță (ministrul delegat pentru Energie-n.r.), avem restanța cu Transgaz și Nuclearelectrica pe care o îndeplinim până la 31 martie. Avem de luat și decizia politică referitoare la CFR Marfă, pentru că s-a dat o decizie a CSAT și acolo, împreună cu președintele, amândoi, trebuie să discutăm cu delegația FMI, pentru că obligația privatizării CFR Marfă este trecută în acord din februarie deja. Ori, dacă noi ne-am răzgândit, trebuie să fie de acord și ceilalți”, a spus premierul.

Guvernul s-a angajat față de FMI, în cadrul acordului de tip preventiv aflat în derulare, să vândă participații deținute de stat la companii strategice din domeniile energiei și transporturilor, inclusiv Transgaz (15%), Romgaz (10%), Hidroelectrica (10%), Nuclearelectrica (10%), Oltchim (privatizare integrală), CFR Marfă (privatizare pachet majoritar), Tarom (20%), Electrica Furnizare și cele trei companii de distribuție ale Electrica (participații majoritare.

Guvernul trebuie astfel să vândă prin licitație cu strigare un pachet de acțiuni reprezentând 100% din capitalul social al companiei, precum și pachetul care va fi deținut de stat în urma conversiei datoriilor societății în acțiuni și cel rezultat în urma compensării datoriilor CFR Marfă către CFR S.A

La sfârșitul lunii noiembrie, președintele și premierul au avut însă o întâlnire, la finalul căreia surse oficiale au declarat agenției MEDIAFAX, printre alyele, că cei doi au convenit să amâne privatizarea CFR Marfă, apreciind că momentul actual nu este prielnic pentru astfel de operațiuni, și să aștepte numirea managerilor privați care să crească valoarea celor două companii.

Inițial, Guvernul s-a angajat față de FMI să vândă doar 20% din acțiunile CFR Marfă, dar ulterior s-a decis în Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) să fie vândut un pachet majoritar de acțiuni.

Ministerul Transporturilor a anunțat că își asumă privatizarea CFR Marfă până în luna decembrie a acestui an, obiectiv care va fi atins și în cazul celui mai pesimist scenariu.
Ulterior, oficialii ministerului au declaat că procedura de vânzare a CFR Marfă este întreruptă și nu va putea fi finalizată până la sfârșitul anului întrucât strategia de privatizare nu a primit avizul CSAT.
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Premieră MONDIALĂ”: AI-ul intră în lupta cu dârele albe lăsate de avioane
Digi24
Cazul avionului chinez interceptat de avioane maghiare de luptă la granița cu România. Ancheta a dezvăluit cauza incidentului
Cancan.ro
Băutura de 3 lei care ajută microbiomul, potrivit lui Carmen Brumă. Românii o au în casă, dar puțini știu cât e de benefică
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Și-a făcut SINGUR „legea” pe stradă! Un clujean și-a construit un LIMITATOR de viteză. Autoritățile l-au demolat, poliția îl caută
Click
Lună de miere transformată în tragedie! Doi tineri britanici proaspăt căsătoriți au murit într-un accident de elicopter în Grecia
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
O echipă de la MIT a conectat bacterii pentru a crea tranzistori vii