Prima pagină » Știri » Scandalul din CSM continuă. Alegerea vicepreședintelui amânată. UNJR contestă în instanță noul președinte al Consiliului

Scandalul din CSM continuă. Alegerea vicepreședintelui amânată. UNJR contestă în instanță noul președinte al Consiliului

Scandalul din CSM continuă. Alegerea vicepreședintelui amânată. UNJR contestă în instanță noul președinte al Consiliului
Consiliul Superior al Magistraturii se va întruni astăzi la 14 pentru a-și alege vicepreședintele. Pe 4 ianuarie CSM și-a ales președintele în persoana procurorului Oana Hăineală însă a eșuat să desemneze un vicepreședinte.

Consiliul Superior al Magistraturii a amânat mircuri 23 ianuarie alegerea unui vicepreședinte. Secția pentru judecători din consiliul a solicitat o amânare de o săptămâna pentru a decide dacă va sprijinu un candidat pentru funcția de vicepreședinte al CSM. Pe 4 ianuarie CSM și-a ales președintele în persoana procurorului Oana Hăineală, însă a eșuat să desemneze un vicepreședinte. Pentru această funcție s-au înscris judecătorii Alina Ghica și Cristi Danileț care au anunțat astăzi că renunță la candidaturi. Alegerile din CSM sunt puternic contestate de o parte din magistrați. Instanțele din țară au demarat proceduri de revocare a 4 membri ai CSM.

Disputele din CSM au continuat și în cadrul ședinței de miercuri 23 ianuarie. Onei Hăineala, noul șef al CSM i s-a solicitat demisia. Hăineală a declarat că nu va demision. CSM a respins contestațiile UNJR privind alegerile de pe 4 ianuarie. În final deși era o prioritate CSM a amânat alegerea unui vicepreședinte. 

Citește mai jos cum s-a desfășurat ședința CSM: 

UPDATE ora 16:28 Horațiu Dumbravă susține că membri CSM, Alina Ghica și Cristi Danileț sunt ca și revocați din consiliu. Procurorul general interimar, Daniel Morar a avut un dialog contradictoriu cu Horațiu Dumbravă. 

UPDATE ora 16:06 Secția de judecători, prin Horațiu Dumbravă a anunțat că solicită un răstimp de o săptămâna pentru a decide dacă vor susține un judecător pentru funcția de vicepreședinte. 

UPDATE ora 15:40 Plenul consiliului a respins cererea prealabilă a UNJR de revocare a hotărârii prin care Oana Hăineală a fost aleasă președinte al CSM. UNJR a anunțat că va ataca decizia în instanță. 

UPDATE ora 15:35 CSM reia procedura de alegere a vicepreședintelui CSM. Președintele CSM Oana Hăineală a solicitat colegilor judecători să se înscrie pe funcția de vicepreședinte. 

UPDATE ora 15:08 Președinta Curții Supreme, Livia Stanciu arată că potrivit legii hotărârea prin care Hăineală a fost numită nu mai poate fi revocată de CSM ci doar de o instanță. 

UPDATE ora 14:57 Membri CSM dezbat pe marginea cererii UNJR de revocare a hotarârii CSM prin care Oana Hăineală a fost desemnată președinte al consiliului. CSM dezbate dacă hotărârea poate fi revocata sau este nevoie de un proces în instanță având în vedere că hotărârea în cauză a intrat în circuitul civil. Direcția Legislativă a consiliului a respins o solicitarea UNJR referitoare la suspiciunile privind votul pentru alegerea președintelui CSM.

UPDATE ora 14:48 Judecătorul Horațiu Dumbravă i-a cerut demisia de onoare Oanei Hăineală, noul președinte al CSM. „În lege nu există noțiunea de demisie de onoare. Eu nu am intenția să demisionez”, a replicat Oana Hăineală

UPDATE ora 14:22 Uniunea Națională a Judecătorilor din România a solicitat din nou amânarea alegerii vicepreședintelui CSM. Reprezentanții UNJR suțin că judecătorul Cristi Danileț ar fi practic revocat din funcția de membru al CSM. Astfel că UNJR solicită amânarea alegerilor pentru funcția de vicepreședinte. Plenul s-a retras pentru deliberarări, transmisia video a fost închisă pe perioada deliberărilor. 

Președinta Curții Supreme, Livia Stanciu a adus la cunoștința plenului că instanța supremă a luat poziție față de atacurile la dresa judecătorilor formulate în spațiul public. „Colegiul de conducere a emis un comunicat în care arătam dezaprobarea față de atacurile din media la adresa judecătorilor ICCJ”, a declarat Livia Stanciu

UPDATE ora 13:58 Judecătorii Cristi Danileț și Alina Ghica au renunțat la canidaturile pentru funcția de vicepreședinte al CSMSurse din CSM au declarat pentru Mediafax că cel mai probabil Adrian Bordea își va depune candidatura pentru funcția de vicepreședinte al Consiliului.

CSM a avut prima rundă de alegeri pe 4 ianuari când Oana Hăineală a fost aleasă președinte al Consiliului. Controversele față de alegerile din CSM au declanșat un adevărat război. Mai multe instanțe au demarat procedurile de revocare pentru judecatorii, Alina Ghica, Cristi Danileț, Horațiu Dumbravă și Toni Neacșu.

Un număr de 13 Curți de apel au decis revocarea din CSM a judecătoarei Alina Ghica și 103 de judecătorii în ceea ce îl privește pe Cristi Danileț. Un număr de 103 judecătorii din 135 au votat pentru revocarea din Consiliul Superior al Magistraturii a lui Cristi Vasilică Danileț, rezultatele fiind transmise, miercuri, de Judecătoria Râmnicu Vâlcea la CSM.

În cadrul procedurii, 1.126 de judecători au votat pentru revocarea lui Danileț, iar 324 au votat împotrivă sau s-au abținut, a anunțat, miercuri, Judecătoria Râmnicu Vâlcea, într-un comunicat de presă.

Pe de altă parte, în 7 ianuarie ANI le-a comunicat judecătorilor CSM Horațiu Dumbravă și Adrian Neacșu că se fac investigații în ceea ce-i privește, în cazul ultimului magistrat verificările vizând Programul Jurindex. Procurorii DNA fac investigații în ceea ce îl privește pe judecătorul Adrian Neacșu din CSM.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă la Kiev: cea mai importantă armă împotriva Rusiei a rămas fără muniție
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Ce l-a surprins pe românul care a ajuns în cel mai mare oraș fantomă din lume. „100 MILIARDE $ aruncați pe geam”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Cristiano Ronaldo și Georgina Rodríguez au semnat un contract prenupțial. Ce se întâmplă cu averea lor în cazul unui divorț
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cine este tânăra din România care și-a făcut loc printre piloții Campionatului European de Raliuri
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Comerțul cu mumii chiar poate fi „un blestem”. Avertisment asupra riscurilor pentru sănătate