Prima pagină » Știri externe » Prințul Harry participă la o expediție spre Polul Sud

Prințul Harry participă la o expediție spre Polul Sud

Prințul Harry participă la o expediție spre Polul Sud
Prințul Harry, al treilea în ordinea de succesiune la tronul Marii Britanii, va lua parte la o cursă spre Polul Sud alături de veteranii britanici, organizată de o fundație de caritate, a anunțat el, vineri, informează Reuters.

Prințul Harry, al treilea în ordinea de succesiune la tronul Marii Britanii, va lua parte la o cursă spre Polul Sud alături de veteranii britanici, organizată de o fundație de caritate, a anunțat el, vineri, informează Reuters.

În această cursă spre Polul Sud, care se va desfășura pe distanța de 335 de kilometri, echipa prințului Harry va concura alături de alte echipe de veterani, provenind din Statele Unite și din țările care fac parte din Commonwealth.

„În calitate de membru al echipei Marii Britanii, voi avea câte o ceașcă de ceai pregătită pentru voi, atunci când veți ajunge la Polul Sud”, a declarat Prințul Harry, adresându-se participanților din celelalte echipe.

Prințul Harry a luat parte în 2011 la o expediție spre Polul Nord organizată de aceeași fundație de caritate. Vorbind despre calitățile pe care le admiră la colegii lui de expediție, prințul a spus: „Putere fizică, rezistență și simțul camaraderiei”.

„Însă mai există ceva, ceva mai profund de atât. Este vorba de acel ceva care continuă să mă atragă spre această fundație de caritate și spre acești oameni, din nou și nou – și așa va fi întotdeauna”, a adăugat prințul Harry.

Potrivit BBC, cursa este intitulată „Walking With The Wounded South Pole Allied Challenge” și va avea loc în perioada noiembrie-decembrie 2013.

Fundația The Walking With The Wounded sprijină financiar recuperarea fizică a soldaților britanici răniți pe front și îi ajută să își găsească locuri de muncă după ce aceștia părăsesc serviciul militar.

Prințul Harry este pilot pe un elicopter de luptă în Armata britanică și a participat la două misiuni în Afganistan.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
Frații Pavăl au cumpărat cu bani grei un teren de 14,5 hectare de la Ion Țiriac și își măresc imperiul din Timișoara cu o nouă investiție uriașă!
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
Scene incredibile pe stadion! Un bebeluș a intrat pe teren și a oprit meciul. Ce s-a întâmplat apoi
Click
Cine este artista care a venit la aniversarea Andrei cu elicopterul
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Arheologii au descoperit ce ascundea o peșteră din Turcia de aproape 13.000 de ani. Urmele unor vânători-culegători de la Marea Neagră