Prima pagină » Știri externe » Cel puțin 40 morți în atacuri teroriste cu mașini-capcană produse în Turcia, la frontiera cu Siria

Cel puțin 40 morți în atacuri teroriste cu mașini-capcană produse în Turcia, la frontiera cu Siria

Cel puțin 40 morți în atacuri teroriste cu mașini-capcană produse în Turcia, la frontiera cu Siria
Bilanțul atentatelor comise în Turcia, la frontiera cu Siria, depășește 40 de morți, afirmă ministrul turc de Interne, Muammer Guler, citat de ziarul Hurriyet.

Bilanțul atentatelor comise în Turcia, la frontiera cu Siria, depășește 40 de morți, afirmă ministrul turc de Interne, Muammer Guler, citat de ziarul Hurriyet.

„Cel puțin 40 de persoane au fost ucise, alte 100 au fost rănite”, a declarat Muammer Güler.Bilanțul precedent era de 18 morți și 22 de răniți.

Patru explozii, provocate de mașini-capcană, au avut loc sâmbătă într-un sat din sudul Turciei, la frontiera cu Siria, anunță postul turc NTV. Cele patru deflagrații au avut loc la ora 13.45 (13.45, ora României), în apropierea Primăriei localității Reyhanli, situată în provincia Hatay, la câțiva kilometri de granița cu Siria.

Siria se confruntă, de peste doi ani, cu revolte reprimate violent și cu confruntări armate între serviciile de securitate subordonate regimului Bashar al-Assad și forțele militare ale opoziției. Bilanțul confruntărilor este, potrivit estimărilor ONU, de peste 70.000 de morți.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu spune că Alexandru Nazare ar trebui să fie următorul premier: „E singura soluție”
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
„Bătălia pentru 50.000.000 de dolari”. Divorțul anului: Anamaria atacă averea milionarului
Adevarul
„Era mai bun trenul vechi, era răcoare”. Pasagerii unui tren PESA au fost sufocați de căldură pe ruta București-Constanța
Mediafax
Miliardarii turci de la Ford Otosan investesc 100 de milioane de euro în România. Banca Transilvania le acordă o finanțare uriașă
Click
Descoperire incredibilă făcută în inima Budapestei. O motocicletă și doi soldați germani au fost găsiți în Dunăre
Digi24
Ce sunt punctele negre de pe marginea parbrizului și la ce folosesc. Rolul lor este esențial pentru siguranța mașinii
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit într-un accident teribil!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Julia Chelaru, fosta membră a trupei Exotic! Și-a etalat formele voluptoase, la aproape 50 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nivelul extrem de scăzut al Dunării a dus la o descoperire rară. Era acolo de aproximativ 80 de ani
Descopera.ro
Care este cel mai vechi pod din Europa?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Cum arată o zi din viața unui cercetător NASA care studiază sănătatea astronauților: „Nu este o știință complicată”