Prima pagină » Auto » STUDIU: Cei mai mulți șoferi își aleg viitoarea mașină de pe Internet

STUDIU: Cei mai mulți șoferi își aleg viitoarea mașină de pe Internet

Adrian Popa
Când a apărut filmul iRobot, mașinile care se conduc singure păreau ceva de domeniul SF, care vor deveni realitate cândva în viitorul îndepărtat.

Când vine vorba de informarea înainte de cumpărarea unei mașini, 83% dintre ce interesați folosesc Internetul, iar doar 17% merg la reprezentanțele dealer-ilor auto, potrivit unui studiu global realizat recent de compania Cisco.

Cercetarea arată că oamenii sunt dispuși și să ajute constructorii auto să realizeze tehnologii mai bune și mai sigure. Astfel, 65% dintre respondenți le-ar furniza companiilor auto informații despre stilul de condus, înălțime, greutate și preferințele în ceea ce privește sistemele de divertisment preferate. Mai mult, 60% ar furniza chiar și date biometrice.

Mai mult de jumătate dintre consumatori au încredere în mașinile care se conduc singure

Când a apărut filmul „iRobot”, mașinile care se conduc singure păreau ceva de domeniul SF, care vor deveni realitate cândva în viitorul îndepărtat. Iată că acestea sunt deja aici. Google și BMW au dezvoltat deja astfel de soluții. Însă câți consumatori au curajul să se lase plimbați de o astfel de mașină? 

Cercetarea arată că 57% dintre consumatori au încredere în aceste mașini. Totuși, există diferențe de percepție în funcție de țară. Piețele emergente sunt mai deschise la idee decât cele dezvoltate. De exemplu, consumatorii din Brazilia (95%), India (86%) și China (70%) nu au rețineri în a ceda volanul tehnologiei. Procentele sunt mult mai mici în Japonia (28%) și Germania (37%).

Per total, 46% dintre părinți au declarat că și-ar lăsa copiii într-o mașină care se conduce singură.

Pentru acest studiu, Cisco a chestionat 1.511 consumatori din 10 țări.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Trump prelungește cu 10 zile ultimatumul pentru Iran, „la solicitarea Teheranului”
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Rareș Cojoc i-a dat 'fatala' Andreei Popescu după divorț. Nu doar că a părăsit-o, dar a 'lovit-o' unde o durea mai tare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Câini robot patrulează spațiile publice alături de poliție în capitala Venezuelei